Na co możesz zachorować przez palenie? Nowotwory, zawał, udar i nie tylko

Maciej Piwowski
24.03.2022

Dym tytoniowy dosłownie dewastuje cały organizm, powodując wiele – często śmiertelnych – chorób. Z jakimi problemami zdrowotnymi musisz liczyć się, sięgając po papierosa?

Jak wynika z danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Nowotworów, około 20 procent złośliwych guzów diagnozowanych w naszym kraju to skutek wieloletniego palenia tytoniu. Na nich jednak lista schorzeń powodowanych tym nałogiem wcale się nie kończy. Chociaż palacz może przez całe dekady nie odczuwać negatywnego wpływu palenia, to już pierwszy papieros prowadzi do zmian, które z każdym rokiem stają się coraz poważniejsze. Do jakich może dojść w ich wyniku?

Choroby powodowane przez palenie: nowotwory

Dym tytoniowy jest najgroźniejszym wśród wszystkich znanych człowiekowi czynników rakotwórczych. W jego skład wchodzi wiele substancji o śmiercionośnym potencjale. Są to między innymi benzopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, związki metali ciężkich, nitrozamina, pochodne fenolu, aminy aromatyczne oraz katechole.

Oddziałują one na każdy organ naszego organizmu – najpierw na jamę ustną i górne drogi oddechowe, a następnie na płuca, by później za pośrednictwem krwi dotrzeć do wszystkich części ciała. W ten sposób wpływają na komórki wielu narządów, z biegiem czasu prowadząc do rozwoju nowotworów płuc, jamy ustnej (w tym języka), krtani, gardła, przełyku, żołądka, pęcherza moczowego, wątroby, żołądka, odbytnicy, żeńskiego i męskiego układu rozrodczego, nerki, układu krwiotwórczego, jelita grubego i trzustki.

Palenie – jakie choroby powoduje? Układ oddechowy

W kontakcie z dymem papierosowym, układ oddechowy narażony jest jednak nie tylko na nowotwory. Palenie tytoniu powoduje również inne choroby. Może przyczynić się między innymi do rozwoju nawracającego zapalenia oskrzeli i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Negatywnie wpływa też na wydajność płuc w natlenianiu krwi, co obniża kondycję fizyczną i obniża tolerancję na wysiłek.

Na co możesz zachorować przez palenie? Serce i krążenie

Lista schorzeń układu krążenia powodowanych przez dym papierosowy jest naprawdę długa. Obejmuje między innymi zawały serca, udary mózgu, zakrzepicę, miażdżycę, tętniaki, choroba niedokrwienna serca, czy nadciśnienie tętnicze. Właściwie wszystkie te schorzenia mogą okazać się przyczyną śmierci palacza lub dramatycznego pogorszenia jego jakości życia, prowadząc między innymi do duszności wysiłkowej lub amputacji kończyn.

Choroby wywoływane przez palenie: jama ustna

Dym tytoniowy to jeden z najpoważniejszych wrogów pięknego uśmiechu. Jego skutkiem jest między innymi żółknięcie zębów, odkładanie się kamienia nazębnego i powstawania powracających stanów zapalnych przyzębia. Te z kolei prowadzą problemów z nieświeżym oddechem, a lekceważone mogą nawet stać się przyczyną rozchwiania zębów i ich utraty.

Poza tym palacze papierosów częściej od reszty populacji zapadają na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, mają większe problemy z cerą, zmagają się z obniżoną płodnością, a mężczyźni także z zaburzeniami erekcji. Naukowcy wciąż odkrywają związek palenia z występowaniem innych chorób. By przedłużyć życie i obniżyć ryzyko wystąpienia groźnych schorzeń, powinieneś jak najszybciej rzucić palenie. W tym procesie najważniejszą rolę odgrywają motywacja i silna wola, ale warto mieć także wsparcie farmakologiczne, sięgając na przykład po Recigar - https://recigar.pl/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie