Na jakim papierze wywołać zdjęcia?

Krzysztof Jagielski
09.02.2021

Obecnie niemal każdy posiada aparat fotograficzny. Najczęściej używamy urządzeń wbudowanych w smartfony, chociaż oczywiście nadal cieszą się popularnością cyfrowe aparaty kompaktowe i lustrzanki, które są wybierane przez ambitniejszych adeptów fotografii. Pomimo tego, że historia fotografii nie jest bardzo długa, ma około 200 lat, to postęp technologiczny w tej dziedzinie jest ogromny. Jeżeli chcemy zobaczyć, jak daleko ewoluowała technologia utrwalania kadrów w obiektywie aparatu, wystarczy wspomnieć pierwsze tego typu urządzenia, które pozwalały na wywołanie tylko jednej odbitki. Jeżeli chcieliśmy posiadać więcej zdjęć, to należało posłużyć się techniką drzeworytu. Kiedyś fotografowanie było sztuką elitarną, nie każdego było stać na aparat i oczywiście zdjęć z tamtych czasów jest niewiele w porównaniu z dniem dzisiejszym. Wystarczy przytoczyć oficjalne dane Instagrama, według nich użytkownicy tej platformy w 2020 roku przesyłali dziennie średnio 100 milionów fotografii. 

Dzisiaj mamy zarówno łatwość w wykonywaniu zdjęć, jak również ich wywoływaniu. Nie tylko możemy po prostu utrwalić odbitki w formie papierowych fotografii. Możemy wybierać spośród dziesiątków formatów zdjęć oraz różnych rodzajów papieru. Oczywiście wybór formatów jest dosyć oczywisty, większe zdjęcia wieszamy na ścianie, oprawiamy w ramki lub antyramy, mniejsze lądują w albumach lub pudełkach na zdjęcia. Wybór papieru jest jednak mniej jasny dlatego, aby ułatwić decyzję, przyglądniemy się, jakie są zalety i wady najpopularniejszych rodzajów papieru fotograficznego.

Jaki papier fotograficzny wybrać?

Papier błyszczący to najczęstszy wybór klientów zakładów fotograficznych. Dlaczego jest tak popularny? Papier ten doskonale oddaje kolory, a jego lustrzana powierzchnia nadaje barwom głębi i nasycenia. Jeżeli zamierzamy przechowywać nasze zdjęcia w albumie, to ten papier będzie najtrafniejszym wyborem. Powodem jest podatna na uszkodzenia powierzchnia. Zdjęcia wywołane na papierze błyszczącym bardzo łatwo jest zarysować, ulegają też palcowaniu, czyli pozostają na nich odciski palców.

Papier matowy ma delikatnie porowatą powierzchnię. Jest ona odporniejsza na uszkodzenia i mniej podatna na palcowanie. Jednak kolory na zdjęciu nie są tak mocno nasycone, jak w przypadku papieru błyszczącego. Zdjęcia utrwalone na papierze matowym doskonale nadadzą się do przechowywania w pudełku lub umieszczenia w ramce.

Papier jedwabisty to najczęstszy wybór profesjonalnych fotografów. Powodem jest specyficzna powierzchnia papieru, przypominająca swoją strukturą płótno. Zdjęcia na tym papierze najczęściej są wykorzystywane do wydruku dużych formatów, które  zamierzamy oprawić w ozdobną ramę i zawiesić na ścianie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie