Niekończący się kaszel - co robić?

Jerzy Biernacki
14.05.2021

Kaszel to nic innego jak reakcja obrona naszego organizmu. Przy jego pomocy drogi oddechowe pozbywają się śluzu lub innych zanieczyszczeń. Występuje kilka rodzajów kaszlu. Może być krótkotrwały i łagodny, który samoistnie ustępuje, ale też występuje uporczywy i męczący, który często ma podłoże infekcyjne. Jak sobie z nim radzić? 

Domowe sposoby na walkę z kaszlem 

Gdy tylko zauważymy u siebie kaszel,  warto od razu podjąć się walki z nim. Skorzystanie z domowych sposobów naszych mam czy babć to konieczność. Zawsze, bowiem należy sięgać po naturalne lekarstwa, nim udamy się do lekarza. 

Syrop z cebuli

Wywar z cebuli jest zapewne każdemu znany. Jego właściwości lecznicze są ogromne. Dodatkowo jest niezwykle prosty w przygotowaniu. Wystarczy drobno pokroić cebulę posypać ją cukrem lub miodem, a następnie odstawić do ciepłego, ale ciemnego miejsca. Po 24 h syrop jest gotowy do spożycia. Można dodać do niego czosnek, aby wzmocnić działanie. 

Odpowiednie nawilżenie powietrza 

Nie od dziś wiadomo, że suche powietrze nasila kaszel. Należy, zatem zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w naszym mieszkaniu. W tym celu można kupić nawilżacz powietrza albo skorzystać z dużego akwarium wypełnionego wodą. Warto umieścić  w nim kamienie i rośliny oraz postawić  go blisko źródła ciepła. Dzięki temu zwiększymy ilość parowanej wody. 

Inhalacje przy pomocy olejków

Inhalacja polega na wdychaniu pary wodnej wraz z olejkami, które posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Powodują również rozrzedzenie zalegającej wydzieliny. Warto zaopatrzyć się w inhalator, który na długo będzie pomagał nam walczyć nie tylko z uporczywym kaszlem, ale także z katarem czy zatkanymi zatokami. 
Profesjonalny sprzęt może zastąpić również miska z gorącą wodą i cennymi olejkami. Zbliżamy głowę nad miskę i wdychamy parę wodną. Można nakryć głowę ręcznikiem, aby wzmocnić skuteczność tego sposobu. Należy jednak być bardzo ostrożnym, można bowiem łatwo się poparzyć. 

Wizyta u lekarza

Domowe sposoby nie pomagają, a kaszel wciąż jest uporczywy i męczący? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca,  koniecznie należy udać się do lekarza. Znajdzie on podłoże takie stanu i wdrąży odpowiednie leczenie. 

Wpisując w wyszukiwarkę hasło: laryngolog Kraków, Lublin lub Warszawa z pewnością znajdziesz mnóstwo specjalistów, którzy pomogą ci podjąć walkę z nawracającym kaszlem. Wpisałeś, kliknąłeś -  szukaj i pierwszą i  wchodzisz w pierwszą frazę na stronie: cmc-center. Jesteś w miejscu, w którym zostaniesz objęty kompleksową opieką 

Nigdy nie można lekceważyć kaszlu. Warto spróbować pokonać go domowymi sposobami. Jeśli jednak nic nie pomaga, wizyta u lekarza to konieczność. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.