Obrzęk błony śluzowej nosa - jakie są przyczyny? Jak leczyć?

Mateusz Nowak
20.12.2021

Obrzęk błony śluzowej jak powszechnie wiadomo znacząco utrudnia usuwanie wydzieliny z nosa. Pamiętać należy o tym, że zalegająca wydzielina jest doskonałą pożywką dla bakterii, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się jak wyleczyć obrzęk błony śluzowej.

Jakie są główne przyczyny obrzęku błony śluzowej nosa?

Jedną z najczęstszych przyczyn obrzęku śluzówki jest oczywiście stan zapalny błony śluzowej. Może on wynikać z różnorodnych reakcji alergicznych, czy też zwykłej infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybicznej. W sezonie jesiennym obrzęk błony śluzowej nosa wywołany jest najczęściej przez wirusy paragrypy. Niebezpieczne rhinovirusy do jamy nosowej przedostają się oczywiście drogą kropelkową. Wirusy w jamie nosowej pobudzają do życia nasze komórki układu odpornościowego, które uwalniają automatycznie substancje inicjujące zapalenie śluzówki. Obrzęk błony śluzowej nosa pojawia się z powodu wzrostu ciśnienia i zwiększenia przepływu przez poszczególne naczynia krwionośne. Problemy zdrowotne bardzo często wynikają również po prostu z przekrwienia samej śluzówki. Pamiętać należy o tym, że gromadząca się wydzielina w nosie, czy też bardzo częste kichanie jest tak naprawdę naturalną reakcją obronną organizmu, który próbuje zwalczyć infekcję.

Obrzęk błony śluzowej nosa leczenie

Przy obrzęku błony śluzowej nosa pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie, dokuczliwe pieczenie i swędzenie. Pierwszym etapem leczenia jest oczywiście systematyczna pielęgnacja, dzięki której będzie można przyśpieszyć naturalny proces regeneracji. Godne polecenia są przede wszystkim specjalne spraye z wodą morską, dzięki której można łagodzić otarcia skóry. Wspomniany spray w swoim składzie zawiera specjalne minerały, które dodatkowo nawilżają i odżywiają śluzówkę. Najlepszymi właściwościami zdrowotnymi wyróżniają się preparaty, które w swoim składzie zawierają kwas hialuronowy i specjalny wyciąg z aloesu.

Skuteczne leczenie farmakologiczne

Jeżeli powyżej wymienione objawy utrzymują się dłużej niż tydzień to niezbędne jest wdrożenie stosownych leków przeciwzapalnych. W aptece można kupić bez recepty na przykład kromoglikan sodu, który stosowany jest donosowo. Ulgę przynieść mogą również leki przeciwhistaminowe, czy też preparaty, które skupiają się na znacznym zmniejszeniu przekrwienia. Pamiętać należy o tym, że opisywane preparaty można stosować tylko przez około 4-6 dni. Przy dłuższym stosowaniu może niestety dojść do uszkodzenia śluzówki nosowej. Przewlekły obrzęk błony śluzowej nosa powinien być zawsze leczony pod okiem doświadczonego lekarza.

Leczenie operacyjne - kiedy jest niezbędne?

Jeżeli obrzęk błony śluzowej nosa spowodowany jest alergią to lekarz specjalista przepisuje stosowne preparaty sterydowe albo środki przeciwhistaminowe. Jeżeli leczenie nie przynosi satysfakcjonujących efektów to stosuje się odczulanie, które w dużym skrócie mówiąc, polega na podawaniu odpowiednich dawek szczepionki. Jeżeli chodzi o zabiegi operacyjne to wykonuje się je przede wszystkim w celu wyeliminowania polipów. Największą skuteczność w leczeniu zapewnia operacja mikroskopowo-endoskopowa. W dużej mierze to właśnie dzięki tej metodzie można bardzo dokładnie oczyścić nos i odblokować wcześniej zarośnięte połączenia zatok z nosem. W trakcie badania operacyjnego lekarz pobiera również wycinek materiału, który następnie poddawany jest badaniom pod mikroskopem. Po otrzymaniu dokładnych wyników badań zdecydowanie łatwiej jest lekarzowi zaproponować odpowiednie preparaty farmakologiczne.

Więcej na temat obrzęku błony śluzowej nosa, a także na temat innych chorób i badań laryngologicznych przeczytasz na blogu CM Promed

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie