Ortopeda - jeden z najważniejszych lekarzy w szpitalu

Maciej Piwowski
01.12.2021

Medycyna ma wiele twarzy, tyle, ile jest podziałów zdrowia i ciała człowieka, które mogę wymagać specjalistycznej interwencji. Jedną z dziedzin tej ważnej nauki jest ortopeda. W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania - czym zajmuje się ortopeda, w jakich problemach warto się do niego udać oraz jakie badania wykonuje. Po zapoznaniu się z tym tekstem, nie będziecie już więcej musieli zastanawiać się nad tą profesją. 

Czym zajmuje się ortopeda oraz w jakich sprawach możesz się do niego zgłosić?

Ortopeda zajmuje się przede wszystkim kośćmi, a dokładniej układem kostnym. Zajmuje się złamaniami, skręceniami, zapaleniami oraz innymi urazami i chorobami kostnymi. Wiąże się w tym więc fakt, że w zakresie interwencji ortopedy są także ścięgna, mięśnie oraz więzadła. Pomaga on także w problemach związanych z wadą postawy. zwyrodnieniami czy nawet zmianami nowotworowymi. To właśnie dlatego ortopedia to bardzo ciężka i rozbudowana nauka, wiążąca się z koniecznością przyswojenia bardzo dużej ilości wiedzy z szerokiego spektrum medycyny. Ortopeda zajmuje się także kręgosłupem i problemami z nim związanymi. Wyróżniamy jeszcze dokładniejszy podział lekarzy, mianowicie innym wariantem jest ortopeda dziecięcy. Jest to lekarz ortopeda specjalizującym się w problemach kostnych wieku dziecięcego. Jeśli więc problem dotyczy Twojego dziecka, lepiej jest skierować się do ortopedy dziecięcego.

Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne, w których pomaga ortopeda?

Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie długa. Ortopeda to lekarz, do którego zgłosisz się ze złamaną ręką, nogą czy innymi urazami kostnymi. Tak samo sprawa ma się ze skręceniami, więc jeśli doświadczyłeś takiego uszczerbku, jak najszybciej idź do lekarza. W wielu schorzeniach ortopeda wykona badanie USG lub skieruje Cię na prześwietlenie. Jeśli zaobserwowałeś, że twoje dziecko się garbi, nie zwlekaj i umów je na wizytę do ortopedy dziecięcego. Bądź też czujny, jeśli widzisz, że niemowlę, które właśnie zaczyna chodzić, ma łatwo obserwowalne początki płaskostopia.

Kolejnym częstym powodem, dla którego odwiedzimy lekarza ortopedę, są kontuzje kolana. Zdarzyć się mogą one wszędzie i w każdym momencie, bowiem każdego dnia wchodzimy i schodzimy po schodach, chodzimy po nierównych chodnikach czy wykonujemy jakiś sport. Piłka nożna, siatkówka, bieganie, wymieniać można by w nieskończoność. W każdym z tych zajęć istnieje zagrożenie kontuzji kolana. Wystarczy krzywo wylądować z podskoku czy potknąć się podczas joggingu. Takich wypadków nie można bagatelizować, bowiem kolana są stawem, który ma nam służyć aż do śmierci.

Warto więc dbać o nie i reagować na każdy niepokojący sygnał. Rozważmy kolejny przykład problemu zdrowotnego, który powinien zobaczyć ortopeda. Jeśli Twoje stopy wyglądają nieestetycznie, bo pojawiły się na nich halluksy, również umów się na wizytę. Nie pozwól, aby ten problem odebrał Ci pewność siebie i byś przez niego rezygnować musiał latem z sandałów czy innych odkrytych butów. Lekarz ortopeda na pewno pomoże Ci poprawić wygląd Twoich stóp.

Dlaczego nie warto odkładać wizyty u ortopedy? Przejdźmy przez studium przypadku

Wyobraźmy sobie, że właśnie grasz w piłkę. Nagle podczas biegu z piłką, wpada na Ciebie kolega, Ty upadasz i boleśnie wykręca Ci się kolano. Schodzisz z boiska, bo sytuacja wyglądała naprawdę nieciekawie, jednak adrenalina działa na tyle, że kolano zupełnie Cię nie boli. Ten stan utrzymuje się aż do wieczora. Przed snem zaczynasz czuć podejrzany ból, ale, żeby się wyspać, łykasz tylko tabletkę przeciwbólową. Rano kolano wygląda już jak melon. Jest spuchnięte i boli. Równolegle, koledzy z boiska zapraszają na wieczorne wyjście, więc co robisz? Załóżmy, że decydujesz się okładać lodem i zmrożonym groszkiem kolano aż do wieczora, gdy łykasz trzy ibupromy i ruszasz w miasto.

Czy jest to prawidłowe zachowanie? Zdecydowanie nie i mam nadzieję, że jesteśmy w tym zgodni. Takie urazy z każdym dniem, ba! każdą godziną się pogarszają. Dlatego do lekarza powinno się zgłaszać od razu po urazie, czyli w tej sytuacji, od razu po meczu. Odraczanie wizyty może doprowadzić do pojawienia się zapalenia stawu czy nawet kompletnego zerwania naciągniętych kilka godzin wcześniej ścięgien. Tak samo sprawy mają się z mniejszymi urazami. Niestety, konsekwencje mogą pojawić się dopiero po wielu latach od samego wypadku. 

Gdzie znaleźć dobrego ortopedę?

Dobrego ortopedy warto szukać w większych miastach. Powodem jest to, że w większych ośrodkach są większe potrzeby, a odpowiedzią na nie jest większa ilość lekarzy. Dobrym przykładem jest Kraków. Ortopedę w Krakowie znaleźć nie trudno, w większości przychodni można się umówić na taką wizytę. Również podobnie sprawa ma się z ortopedami dziecięcymi w Krakowie, bardzo łatwo jest takich lekarzy znaleźć. Ważna sprawa - im większa klinika czy przychodnia, tym więcej sprzętu dostępnego do badań ortopedycznych. Nie jest to oczywiście reguła, ale wiemy z własnego doświadczenia, że kliniki w Krakowie reprezentują bardzo wysoki poziom technologiczny. To, co możemy z czystym sercem zarekomendować, to klinika EffiClinic. Jej ofertę znajdziecie pod adresem https://efficlinic.pl/. Reprezentuje ona wysoką jakość usług oraz wykwalifikowaną kadrę lekarzy, również ortopedów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie