Pies to nie prezent! Adopcja psa powinna być przemyślana

Marek Szydełko
16.12.2020

W czasie Świąt często ulegamy prośbom dzieci czy impulsom, które nami kierują i adoptujemy czy kupujemy psa. Niestety takie prezenty później okazują się nie spełniać naszych oczekiwań i niechciane zwierzę ląduje w schronisku. Wiele jest takich psich dramatów, dlatego zanim adoptujemy czy kupimy psa powinniśmy porządnie się zastanowić.

Pies pod choinkę

Kupno czy adopcja psa w okresie świątecznym nie jest złym pomysłem, pod warunkiem, że jest to przemyślana decyzja, która nie została podjęta pod naciskiem osób trzecich czy pod wpływem chwili. Pies to żywe stworzenie, które potrzebuje naszej opieki, uwagi i jest związkiem na długie lata.

Warto więc wiedzieć, że mały szczeniaczek urośnie, a posiadanie psa w domu to najpierw obowiązki, a potem przyjemności. Pies nie jest zabawką i nie można go odłożyć w kąt, gdy się nam znudzi. Trzeba być świadomym, że przy adopcji czy kupnie psa należy skompletować dla niego wyprawkę: posłanie, jedzenie, miski, zabawki, smycz i obrożę, a po przybyciu czworonoga do domu - dać mu czas na aklimatyzację, a następnie zacząć go wychowywać, poświęcać mu uwagę i niezależnie od warunków pogodowych - wychodzić na spacery.

Okres świąteczny, Sylwester to nie jest też dobry czas na aklimatyzację nowego domownika - zamęt związany z organizacją WIgilii, a następnie stresujące pokazy fajerwerków w Sylwestra, a do tego nowy dom i nowi właściciele są bardzo stresujące dla psa. Warto więc albo zdecydowanie wcześniej adoptować czy kupić psa, by miał on czas na przystosowanie się do nowych warunków życia, a także oswojenie się z nowym domem i właścicielami lub odłożyć jego adopcje na Nowy Rok, gdzie już czas zamętu się skończy, a my będziemy mieć więcej czasu na opiekę nad psem i jego wychowanie.

Tresura psów

W przypadku szczeniąt, ale także starszych psów, adoptowanych na przykład ze schroniska, warto zastanowić się nad udaniem się do szkoły dla psów. W takim miejscu specjaliści pomogą nam w wychowaniu psa, jego socjalizacji i nauczeniu go podstawowych komend poprzez odpowiednie szkolenie zarówno właściciela, jak i psa. Szkoła dla psów https://psiedszkole.pl posiada wykwalifikowaną kadrę, która rozumie potrzeby czworonogów i potrafi w odpowiedni sposób podejść do pupila i jego właściciela, by jak najefektywniej przekazać swoją wiedzę i doświadczenie. Tresura psów to nie tylko nauka komend, ale jest to też pomoc we wzajemnym zrozumieniu się psa i właściciela. Tresura pomaga niwelować zachowania niepożądane i uczy radzenia sobie w różnych sytuacjach z psem oraz odpowiedniego reagowania na poszczególne zachowania naszego pupila.

Psy wywodzą się od wilków i hierarchia, tak jak w watasze wilków, powinna obowiązywać w domu. Jeśli pozwolimy zdominować się przez psa - to on będzie dyktował warunki. Natomiast w szkole dla psów właściciele uczeni są umiejętnego panowania nad psem i nauki posłuszeństwa bez korzystania z przemocy fizycznej i psychicznej. A wszystko po to, by wspólne życie z psem sprawiało samą radość.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.