Plusy i minusy skórzanych mebli

Krzysztof Jagielski
22.02.2021

Jesteś na etapie urządzania swojego mieszkania? Zastanawiasz się nad zakupem skórzanych mebli wypoczynkowych? Dowiedz się, jakie są plusy i minusy skóry i sprawdź, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

Skórzane meble – symbol luksusu

Wypoczynkowe meble skórzane mają właściwie tyle samo zwolenników co przeciwników. Niewątpliwie budzą one wiele kontrowersji. Największą popularnością cieszyły się one szczególnie w latach 90. Wówczas wnętrza, w których znajdowała się skórzana sofa bądź narożnik, uznawane było za luksusowe. Obecnie meble ze skóry w dalszym ciągu dostępne są na rynku, jednak ich popularność nie jest na tyle duża.

Skórzane meble – zalety

Jednym z plusów, wymienianych przez posiadaczy skórzanych mebli w swoich salonach, jest ich trwałość. Oczywiście pod warunkiem, że będzie ona odpowiednio pielęgnowana. Meble wykonane ze skóry są idealne dla alergików – nie powodują uczuleń, ani podrażnień. Skóra jest materiałem naturalnym, który oddycha, jest porowaty i nie gromadzi w swoim wnętrzu kurzu czy roztoczy. Nie należy również martwić się o to, że ciało bądź ubrania będą się do niego przyklejać. Jest to jeden z najczęściej powielanych mitów na temat skóry.

Meble skórzane są także uniwersalne i ponadczasowe. Doskonale sprawdzają się w niemal każdym wnętrzu – zarówno tym urządzonym w stylu klasycznym, jak i bardziej nowoczesnym. Wprowadzają do wnętrza szyk i elegancję. Dzięki stylowej, skórzanej sofie wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru. Ponadto są łatwe w czyszczeniu.

Skórzane meble – wady

Dla wielu osób wadą skórzanych mebli jest ich wysoka cena. Jest to prawda… jednak cena ta jest jak najbardziej odpowiednia biorąc pod uwagę ich trwałość i wysoką jakość wykonania. Minusem może być również konieczność konserwacji i odpowiedniej pielęgnacji skórzanej sofy. Aby skóra przetrwała lata, należy o nią odpowiednio zadbać. Wymaga to zarówno systematyczności, czasu, ale i pieniędzy na środki czystości. Skóra jest materiałem, który niestety nie cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W dość łatwy sposób można ją zniszczyć ostrymi narzędziami, a także… pazurkami zwierząt. Warto wspomnieć, że skóra jest wrażliwa na temperaturę. Oznacza to, że w okresie zimowym dość szybko się wychładza, a latem nagrzewa.

Pielęgnacja mebli ze skóry

Odpowiednia pielęgnacja mebli skórzanych sprawia, że materiał prezentuje się nie tylko elegancko i świeżo, ale przede wszystkim ma to wpływ na jego trwałość. Meble ze skóry powinny być czyszczone środkami dedykowanymi do tego rodzaju materiału. Pod żadnym pozorem nie powinno się czyścić kanapy wodą z mydłem, wybielaczami, odplamiaczami czy zmywaczami.

Skórę naturalną warto także nawilżać. W przeciwnym razie stanie się sucha i mniej odporna na pękanie. Nawilżanie powinno odbywać się również przy użyciu specjalnych preparatów z olejami. To z pewnością wydłuży żywotność skóry, przywróci jej blask, a także elastyczność.

Skórzane meble – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Skórzane meble wypoczynkowe są na tyle uniwersalne, że bez problemu odnajdą się niemal w każdym wnętrzu. Nowoczesne meble skórzane świetnie sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, w których królują materiały takie jak szkło i beton. Sofy skórzane, szczególnie te dostępne w salonie meblowym Meble Pyka, idealnie dopełnią także wnętrza klasyczne i tradycyjne. Meble wykonane ze skóry naturalnej to rozwiązanie, z którego bez obaw mogą korzystać alergicy. Jednak ich zakup powinien być dokładnie przemyślany przez właścicieli czworonogów – psów czy kotów. Zwierzęta, a właściwie ich pazury, mogą nieodwracalnie zniszczyć skórę.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie