Praktyczne aplikacje na smartfony

Mateusz Nowak
04.12.2018

Dzięki aplikacjom smartfon staje się urządzeniem jeszcze bardziej funkcjonalnym i dostosowanym do potrzeb jego użytkownika. Są jednak pewne rodzaje oprogramowania, które przydadzą się większości posiadaczy telefonów – decyduje o tym ich uniwersalność oraz udogodnienia, jakie oferują. Które aplikacje na smartfony warto mieć?

Z gąszczu aplikacji wybierzmy te użyteczne

Nie sztuka pobrać na telefon kolejną aplikację. Czy jednak na pewno jest nam potrzebna i będziemy z niej regularnie korzystać? Wobec tysięcy aplikacji, jakie oferowane są użytkownikom smartfonów, trudno czasem o rozsądny wybór tych, które naprawdę mogą nam się przydać i ułatwić codzienne życie.

Wystarczy chwila, by wybrać aplikację przygotowaną z myślą o architektach, sportowcach, miłośnikach muzyki, gotowania czy literatury. Tego typu dodatki nie będą jednak użyteczne dla wszystkich, a jedynie dla osób o wybranych upodobaniach, zainteresowaniach czy zawodzie. Co więcej niektóre z nich szczególnie funkcjonalne okażą się dopiero na urządzeniach z większym ekranem – z aplikacji na tablety skorzystamy wygodnie np. w domowym zaciszu lub podczas długiej podróży. Które aplikacje, poza tymi fabrycznie zainstalowanymi, najlepiej sprawdzą się więc na smartfonie i, co więcej, przydadzą się większości z nas?

Aplikacje, dzięki którym załatwimy formalności

Nikogo nie dziwi już fakt, że przez telefon załatwimy szereg spraw online. Smartfony służą dziś nie tylko do komunikacji poprzez portale społecznościowe, ale również do korzystania z usług bankowych. Korzystając z bankowej aplikacji mobilnej, możemy m.in. łatwo zarządzać swoimi finansami, dokonywać transakcji, skanować kody QR i faktury. To duże udogodnienie, dzięki któremu wiele spraw załatwimy dowolnym miejscu i czasie.

Większość osób z pewnością doceni także apkę umożliwiającą kupno biletów – czy to parkingowych, na tramwaj, pociąg, czy nawet do kina. Nie tracimy czasu na robienie rezerwacji, stanie w kolejkach czy drukowanie blankiecików. Wszystko załatwiamy online. Podobnie wygląda sytuacjach w przypadku spraw administracyjnych, które również coraz częściej możemy załatwić bez osobistego odwiedzania urzędu, a także polis ubezpieczeniowych. Choć aplikacje tego typu nie są programami pierwszej potrzeby, z pewnością stanowią udogodnienie, które może przydać się każdemu w różnych okolicznościach.

Co jeszcze warto zainstalować na smartfonie?

Z pewnością program umożliwiający przechowywanie danych w tzw. chmurze. Zdjęcia, filmy, dokumenty – do wszystkiego można mieć dostęp również z poziomu telefonu. Wirtualne dyski przydają się wszystkim, którzy na co dzień korzystają z kilku multimedialnych urządzeń i potrzebują dostępu do swoich materiałów na każdym z nich.

Bez wątpienia uniwersalną apką jest również ta zapewniająca dostęp do map i nawigacji. Może przydać się każdemu i to w najmniej oczekiwanym momencie – zarówno w podróży czy na wakacjach, jak i podczas przejażdżki rowerowej, pieszej wędrówki, delegacji lub jazdy po mieście.

Pamiętajmy też o tak praktycznych programach, jak te ułatwiające zarządzanie czasem i zadaniami czy choćby porównywanie cen w różnych sklepach internetowych. Podobnie jak w przypadku innych apek z pewnością skorzystamy z nich wielokrotnie w różnych sytuacjach.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.