Ptoza – kiedy powieki opadają, a wzrok słabnie. Jak leczyć ptozę?

Piotr Kowalczyk
19.05.2023

Ptoza to stan chorobowy, który potocznie nazywany jest „opadającą powieką”, a polega na zmniejszeniu szpary powiekowej. Może dotyczyć jednego oka (ptoza jednostronna) lub obu oczu (ptoza dwustronna). Ptoza występuje, gdy mięsień odpowiedzialny za podniesienie powieki (tzw. mięsień dźwigacza) jest osłabiony lub uszkodzony. W przypadku zaawansowanej ptozy lekarz może stwierdzić konieczność przeprowadzenia operacji, ale można to schorzenie leczyć również mniej inwazyjnie.

Czym się różni ptoza u dzieci i dorosłych?

Ptoza może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przyczyny opadania powieki u dzieci i dorosłych zazwyczaj mają różne przyczyny, a co za tym idzie – wymagają innego leczenia.

U dzieci opadanie powiek może występować od chwili narodzin lub rozwijać się we wczesnym dzieciństwie – jest to tzw. ptoza wrodzona. Główną jej przyczyną jest nieprawidłowy rozwój mięśnia dźwigacza lub nerwów, które go kontrolują.

Schorzenie u małych dzieci objawia się opadająca powieką w jednym lub obu oczach i często powoduje przechylanie głowy w tył i unoszenie brwi w górę, co pomaga im lepiej widzieć, lecz może powodować w późniejszym okresie życia deformacje w obrębie odcinka kręgosłupa szyjnego.

Opadająca powieka u dzieci może również ograniczać dopływ bodźców wzrokowych, co w konsekwencji może prowadzić do niedowidzenia. Nabyte opadanie powiek, rozwijające się później w dzieciństwie, może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym urazem, chorobą mięśni lub nerwów.

U dorosłych opadanie powiek jest najczęściej spowodowane związanymi z wiekiem zmianami w mięśniu dźwigacza, gdy kontrolujące go nerwy przestają działać prawidłowo. Opadanie powieki u dorosłych może być też skutkiem urazu, stanów neurologicznych lub wynikać z przyjmowania leków.

Przyczyny opadania powieki

W przypadku opadania powieki zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub okulistą w celu postawienia właściwej diagnozy oraz ustalenia odpowiedniego leczenia, gdyż schorzenie to może mieć wiele przyczyn. Oto, co najczęściej powoduje opadanie powieki:

  • zaburzenie rozwoju lub funkcji mięśnia dźwigacza odpowiedzialnego za uniesienie powieki (przyczyny miogenne),
  • uszkodzenie nerwu okoruchowego zaopatrującego mięsień dźwigacz powieki (przyczyny neurogenne),
  • obciążenie powieki przez guz, duży obrzęk pourazowy czy pooperacyjny (przyczyny mechaniczne),
  • uszkodzenie mięśnia, jego rozcięgna albo unerwienia (przyczyny pourazowe),
  • choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy guz mózgu, mogą wpłynąć na funkcjonowanie nerwów i mięśni odpowiedzialnych za ruch powieki i powodować jej opadanie,
  • nieprawidłowe podanie toksyny botulinowej, która miała zlikwidować niekontrolowane skurcze mięśni,
  • działanie niepożądane spowodowane przyjmowaniem niektórych leków.

Sposoby leczenia ptozy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, leczenie opadania powiek u dzieci i dorosłych nieco się różni. W przypadku łagodnych postaci opadania powiek dziecko nie wymaga operacji. Zaleca się natomiast kontrole okulistyczne co 3-6 miesięcy. U dzieci z wrodzonym opadaniem powieki, gdy ptoza stanowi przeszkodę w rozwoju zdolności widzenia, zwykle zaleca się jak najwcześniej wdrożyć leczenie operacyjne.

U dorosłych leczenie może nie być konieczne w łagodnych przypadkach opadania powiek, ale operacja może być zalecana w cięższych przypadkach, które zakłócają widzenie lub powodują problemy kosmetyczne. Wybór metody operacji uzależniony jest od kilku czynników, takich jak:

  • wiek (w przypadku dzieci),
  • tego, czy problem dotyczy jednej czy obu powieki,
  • wysokości szpary powiekowej,
  • siły mięśni powiek podczas podnoszenia i zamykania oczu.

Wskazania i przeciwskazania do zabiegu korekcji ptozy.

Zabiegi leczenia ptozy są przeprowadzane w celu poprawy wyglądu i poprawy funkcji wzroku. Przed przystąpieniem do zabiegu zawsze należy skonsultować się z lekarzem okulistą, aby ustalić przyczynę opadającej powieki, wybrać najlepszą metodę leczenia i omówić wszelkie wskazania i przeciwwskazania do zabiegu.

Wskazania do zabiegu leczenia ptozy:

  • zmniejszenie zakresu widzenia w wyniku opadnięcia powieki,
  • odpływ łez z powodu zablokowania kanalików łzowych spowodowanego przez opadniętą powiekę,
  • pogorszenie estetyki twarzy, np. asymetria oczu.

Przeciwwskazania do zabiegu leczenia ptozy

Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • problemy zdrowotne, przede wszystkim z sercem, płucami lub układem krążenia, choroby nowotworowe,
  • choroby oczu, jaskra, zespół suchych oczu, odwarstwienie siatkówki,
  • infekcje skórne w okolicy poddawanej zabiegowi,
  • zaburzenia nerwowo-mięśniowe, które utrudniają przeprowadzenie zabiegu,
  • ciąża i karmienie piersią.

Nieleczona ptoza – jakie mogą być konsekwencje?

Nieleczenie ptozy może prowadzić do wielu poważnych zaburzeń zdrowotnych, np.:

  • zaburzenia widzenia na skutek zasłonięcia przez opadającą powiekę część pola widzenia,
  • zmiany postawy głowy – aby poprawić widzenie, osoba z ptozą może nieświadomie odchylać głowę do tyłu, co może prowadzić do deformacji odcinka szyjnego kręgosłupa,
  • zaburzenia przepływu łez, co może spowodować zespół suchego oka i objawy takie jak pieczenie, swędzenie i suchość oczu,
  • powstawanie owrzodzeń rogówki i zwiększone ryzyko urazu oka,
  • nieprawidłowości estetyczne, co może prowadzić do zaniżonej samooceny i niechęci do interakcji społecznych.

Przybliżone koszty leczenia opadającej powieki

Koszty leczenia opadającej powieki uzależnione są od wielu czynników, takich jak lokalizacja kliniki, doświadczenie lekarza i rodzaj przeprowadzonego leczenia.

W przypadku leczenia opadającej powieki koszty mogą być pokrywane przez NFZ, ale tylko wtedy, kiedy znajduje to medyczne uzasadnienie. Jeśli nadrzędnym celem zabiegu jest poprawa wyglądu, operacja musi być sfinansowana przez pacjenta.

W przypadku leczenia chirurgicznego opadającej powieki w klinikach prywatnych koszt zabiegu, w zależności od stopnia jego skompilowania, waha się w przedziale od 2500 do 8000 zł.

Jeśli pacjent nie jest w stanie pokryć w całości kosztów leczenia, może skorzystać z usługi odroczonych płatności z oferty MediKod. W ten sposób może odroczyć zapłatę sumy do 5 tys. zł. Jeśli w ciągu 30 dni od daty wypłaty środków na rzecz kliniki pacjent ureguluje należność, nie zapłaci żadnej prowizji za udzielenie finansowania. Jeśli nie jest w stanie dokonać całkowitej spłaty, zaległość zostanie rozłożona na raty.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie