Rak pęcherza moczowego – poznaj metody terapii

Piotr Kowalczyk
26.04.2024

Prawie wszystkie przypadki nowotworów pęcherza moczowego rozpoznaje się u osób po 45 roku życia. Są to znacznie częściej mężczyźni. Jest kilka metod leczenia tego rodzaju raka, a skuteczność terapii zależy w dużym stopniu od tego, na którym stadium rozwoju choroba została rozpoznana.

Jak wygląda leczenie raka pęcherza moczowego?

Zazwyczaj w leczeniu stosuje się połączenie kilku metod: radioterapii, chemioterapii, zabiegu chirurgicznego, miejscowej immunoterapii. Konkretny sposób leczenia lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego wiek, stan zdrowia, stadium zaawansowania nowotworu, charakterystykę guza, ewentualne powikłania.

Po cystoskopii pacjenci poddawani są zabiegowi TURBT – przezcewkowej resekcji guza pęcherza moczowego. Jeśli uda się usunąć całego guza, można to uznać za zakończenie leczenia, choć obecnie pacjentom podaje się jeszcze leki chemioterapeutyczne bezpośrednio do pęcherza (leczenie dopęcherzowe). W przypadku guzów o wysokim ryzyku zaleca się przeprowadzenie drugiego zabiegu TURBT, podczas którego lekarz będzie mógł dokładniej ocenić stan pęcherza i ewentualnie wykryć chorobę resztkową.

U pacjentów ze zdiagnozowanym guzem w stadium 0 lub stadium I, którym nie pomogło adjuwantowe leczenie dopęcherzowe, wykonuje się cystektomię, czyli usunięcie pęcherza. W stadium II lub III przed zabiegiem zleca się chemioterapię, tak aby pomniejszyć rozmiar guza, a przeprowadzaną operacją jest radykalna cystektomia – całkowite usunięcie pęcherza moczowego, wszystkich widocznych tkanek guza, cewki moczowej, dolnych części moczowodów i węzłów chłonnych w miednicy. U mężczyzn radykalna cystektomia obejmuje jeszcze prostatę i pęcherzyki nasienne, u kobiet usuwa się przylegającą część pochwy oraz macicę.

Leczenie oszczędzające pęcherz moczowy

Radioterapia, wykonywana, może być samodzielną terapią albo częścią leczenia skojarzonego. W tym drugim przypadku chodzi o taki dobór terapii, który pozwoli zachować pęcherz moczowy. Konsultacje w tym zakresie prowadzi prof. Insytutu dr hab. n. med. Mateusz Spałek.

Leczenie oszczędzające rozważa się na wczesnym stadium raka pęcherza oraz u pacjentów, którzy nie zgadzają się na radykalną cystektomię lub ich stan nie pozwala na operację.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie