Rehabilitacja i fizjoterapia dzieci - dlaczego należy o niej pomyśleć?

Mateusz Rąbalski
08.12.2023

Czy moje dziecko rozwija się w prawidłowy sposób? To pytanie zadaje sobie ogromna ilość rodziców, którzy chcą być pewni, że nie mają żadnych obaw do niepokoju. Nie każdy może jednak "spać spokojnie". Są dzieci, które już w pierwszych dniach, kolejnych miesiącach i latach życia, wykazują pewne nieprawidłowości. Przy pomocy odpowiednich rehabilitantów i fizjoterapeutów uda się rozwiązać wszystkie lub część problemów, które ma dziecko. Wystarczy tylko zgłosić się do odpowiednich specjalistów, którzy będą nadzorować cały proces.

Rehabilitacja dziecięca - wsparcie w różnych schorzeniach

Nigdy nie można tak naprawdę przewidzieć tego, które dzieci będą miały do czynienia ze schorzeniami. U jednych pewne nieprawidłowości można wykryć już na etapie ciąży, u innych schorzenia wychodzą dopiero po narodzinach lub zdecydowanie później.

Niezależnie od tego, z jakim przypadkiem medycznym ma się dokładnie do czynienia, należy walczyć o zapewnienie własnemu dziecku odpowiednich warunków do rozwoju. W tym celu przeznaczona jest rehabilitacja dziecięca. Z takiego wsparcia medycznego korzystają rodzice ze swoimi pociechami na różnych etapach. Niekiedy maluszki mają kilka miesięcy, a niekiedy kilka lat. Ważne jest to, że każdy rehabilitant do dziecka podchodzi w sposób indywidualny. Tylko w ten sposób będzie można mieć pewność, że rehabilitacja będzie w stanie przynieść oczekiwane efekty.

Fizjoterapia dziecięca - komu jest w stanie pomóc?

W ośrodkach, gdzie oferowana jest fizjoterapia dziecięca, spotkać można maluchy, które na co dzień muszą walczyć z epilepsją. Oprócz tego, wśród pacjentów mogą znaleźć się również:

  • dzieci mające problem z zaburzeniami integracji sensorycznej;
  • niemowlęta i dzieci, które na świecie pojawiły się z wrodzonymi wadami genetycznymi, m.in. zespół Downa, zespól Prader-Willi;
  • wady postawy;
  • wrodzone wady stóp;
  • wcześniaki i niemowlakami u których stwierdzono zaburzenia na tle napięcia mięśniowego;
  • nowo narodzone dzieci u których występuje ryzyko rozwoju mózgowego porażenia dziecięcego.

To tak naprawdę tylko kilka przykładów. Jest ich zdecydowanie więcej. W ośrodkach specjalizujących się w rehabilitacji i fizjoterapii, można spotkać wielu rodziców, których dzieci mają do czynienia z różnymi schorzeniami. Doskonale zdają sobie oni sprawę z tego, że tylko w ten sposób są w stanie zapewnić swoim maluchom odpowiedni start w przyszłość. W wielu bowiem przypadkach rehabilitacja to okres przejściowy. Odpowiednie ćwiczenia sprawią, że w pewnym momencie dziecko będzie rozwijało się w taki sam sposób jak jego równieśnicy.

Rehabilitacja dziecięca - jakie jest w stanie przynieść efekty?

Wśród najważniejszych efektów, które jest w stanie zapewnić regularna rehabilitacja dziecka, należy wymienić poprawę mobilności. Aczkolwiek, należy wspomnieć, że wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie schorzeniem dziecko ma do czynienia. Wśród innych zalet, które można wymienić, są:

  • możliwość poprawy funkcjonowania na tyle, że będzie ono w stanie samodzielnie działać w społeczeństwie bez konieczności wsparcia innych osób;
  • poprawa napięcia mięśniowego, które niekiedy jest zbyt mocne lub za słabe;
  • poprawa zdolności socjalnych, dzięki czemu maluchy i starsze pociechy są w stanie lepiej odnaleźć się w społeczeństwie;
  • poprawa kontroli i koordynacji ruchowej.

Warto również wskazać na to, że odpowiednio poprowadzona rehabilitacja i fizjoterapia pomagają odzyskać pewne funkcje, które mogły zostać utracone np. w wyniku złamania kończyny. Wiele dzieci musi walczyć o powrót do pełnej sprawności. Nie wystarczy tylko zdjąć gips, który na nodze lub na ręce znajduje się czasem po kilka tygodni. Ważne są odpowiednie ćwiczenia, które są w stanie sprawić, że będzie można funkcjonować tak, jak przed wypadkiem.

Rehabilitacja dziecięca, czyli wsparcie neurologiczne

Rehabilitacja może przybierać najróżniejsze formy. Tak naprawdę można powiedzieć, że jest to temat "rzeka", który nigdy tak naprawdę nie zostanie wyczerpany.

Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie schorzeniem dziecko ma do czynienia. Wśród dostępnych form, wyróżnić można zaburzenia ruchowe i poznawcze. To właśnie ta dziedzina, którą zajmuje się neurologia. Tak, dostępna jest również rehabilitacja neurologiczna, która obejmuje wiele schorzeń. Zalicza się do nich mózgowe porażenia dziecięce, padaczkę, stwardnienie rozsiane, choroba Huntingtona, choroba Parkinsona, a także urazy czaszkowo-mózgowe. Dzieci mają do czynienia z tak przykrymi dolegliwościami, które uniemożliwiają im poprawne funkcjonowanie.

Odpowiednia rehabilitacja jest w stanie poprawić ich stan. Może nie będą one całkowicie samodzielne, ale chociaż w pewnych aspektach ich mobilność, ruchowość, funkcje umysłowe są w stanie się poprawić.

Trzeba mieć jednak świadomość tego, że należy dzieciom poświęcić odpowiednią ilość uwagi. Liczą się ćwiczenia nie tylko w specjalistycznym ośrodku, ale także w domu. Rodzice muszą ćwiczyć ze swoimi dziećmi odpowiednią ilość czasu, aby mieć pewność, że będzie można spodziewać się dużych efektów.

Fizjoterapia dziecięca w zakresie integracji sensorycznej

Czy wszystkie dzieci w prawidłowy sposób reagują na bodźce zewnętrzne? Nie każde jest w stanie w prawidłowy sposób porządkować wrażenia zmysłowe płynące ze świata. O integracji sensorycznej dużo mówi się w ostatnim czasie. Nieprawidłowości mogą objawiać się w dwojaki sposób - może to być strach lub agresja. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakim dzieckiem ma się tak naprawdę do czynienia.

W tym momencie potrzebne będzie wdrożenie prawidłowej terapii sensorycznej, która nauczy dzieci reagować na bodźce zewnętrzne. Co ciekawe o terapii SI dużo mówi się w ostatnich czasach. Specjalne zajęcia odbywają się nie tylko w ośrodkach, ale także w różnych klubach. Wielu rodziców zapobiegawczo zapisuje swoje dzieci na takie zajęcia, aby mieć pewność co do tego, że maluch będzie miał zapewnione właściwe warunki do rozwoju.

Nie każdy musi. Jeżeli jednak rodzic widzi, że jego maluch może mieć problemy z zaburzeniami sensorycznymi, to konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii Si.

Rehabilitacja i fizjoterapia dziecięca w ośrodkach

Na mapie Polski znaleźć można specjalne ośrodki, które specjalizują się w rehabilitacji i fizjoterapii dla dzieci. Są to miejsca, gdzie kierowani są rodzice, których dzieci mają do czynienia z różnymi schorzeniami. Korzystając z takich miejsc, można mieć pewność, że trafi się pod opiekę specjalistów, którzy są w stanie w odpowiedni sposób podejść do pacjenta. Tak, aby mieć pewność, że zostaje zaoferowana najlepsza forma zajęć.

Nie ma co opóźniać tego momentu udania się do ośrodka rehabilitacyjnego. Chodzi bowiem o to, że im wcześniej zostanie wdrożona terapia, tym większa pewność, że będzie można spodziewać się pozytywnych efektów. Warto walczyć dla swojego dziecka, aby każdy miał pewność o to, że walczy o lepszą przyszłość dla swojego dziecka.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie