Tanie, a dobre, czyli poznajcie aktywności fizyczne, dzięki którym poćwiczycie, a przy tym nic nie zapłacicie

Jerzy Biernacki
28.04.2021

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania zdrowia oraz kondycji. A jednak, choć to takie oczywiste, nadal wiele osób o niej zapomina, bądź wygłasza tezy o kosztach zdrowego stylu życia. Wychodząc na przeciw Waszym oczekiwaniom, a przy tym chcąc obalić nieprawdziwe tezy, pragniemy przedstawić aktywności fizyczne, za które nic nie musicie płacić, a przy tym pozytywnie wpływają zarówno na zdrowe fizyczne, jak i psychiczne, które notabene jest tak samo istotne.

Biegać każdy może trochę lepiej bądź trochę gorzej

Parafrazując piosenkę "Śpiewać każdy może" sądzimy, że biegać każdy może "trochę lepiej bądź trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi..." Jeżeli żadne ograniczenia natury zdrowotnej nie stoją na przeszkodzie, to czas najwyższy wybrać się pobiegać. Taka aktywność fizyczna nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca, czy choćby raka jelita, ale sprawia, że możecie się odstresować, a przy tym świetnie poczuć. W przypadku biegu w średnim tempie możecie spalić około 62 kalorie na godzinę, a jeżeli co jakiś czas będziecie przyspieszać, a potem zwalniać, to spalicie jeszcze więcej kalorii. Oczywiście nie zapomnijcie o nawadnianiu się, zatem bidon z wodą to absolutne must have. Niezależnie czy będziecie biegać przed pracą czy wieczorami, różnicę w swoim samopoczuciu poczujecie niemal natychmiast. Pamiętajcie też, aby się nie zniechęcać, nawet jeżeli Wasza kondycja pozwoli na przebiegnięcie tylko pół kilometra, to jeżeli regularnie będziecie ćwiczyć, możliwości będą się zwiększać i nim się spostrzeżecie, dystans 10 km będziecie pokonywać bez żadnej przerwy.

Ćwiczenia na siłowni...ale na wolnym powietrzu

Warto ćwiczyć, a nawet trzeba ćwiczyć, ale wyjście na siłownię nie zawsze jest tanie. Godzina na siłowni z trenerem personalnym to koszt nawet 150 złotych, co nie jest niską ceną. Z kolei jeżeli nie będziecie chcieli korzystać z doradztwa trenera personalnego, to wejściówka jednorazowa na godzinę kosztuje średnio 30 złotych. Pewnie dla jednych to mało, a dla innych wręcz przeciwnie. Są i tacy dla których 30 złotych będzie stanowiło przeszkodę w zadbaniu o siebie, bo stwierdzą, że co jak co, ale 30 złotych nie wydadzą. Na szczęście nie muszą, bo zawsze można skorzystać z bezpłatnych siłowni, czyli tych na wolnym powietrzu. To nie prawda, że dedykowane są tylko seniorom. Tak naprawdę każdy może poćwiczyć, tym bardziej że zazwyczaj w skład zestawu wchodzi atlas, dzięki temu poćwiczycie partie mięśni rąk i nóg. Warto też pamiętać, że takie ćwiczenia stanowią dobrą rozgrzewkę właśnie przed biegiem.

Wycieramy kurz z roweru i zaczynamy przygodę 

Większość osób posiada rowery, choć czasem ich jednoślady zbierają kurz na strychach czy w piwnicy. Ale czas z tym skończyć. Doskonałą aktywnością fizyczną jest właśnie jazda na rowerze i to niezależnie czy posiadacie rower crossowy, miejski, czy górski. Najwyższy czas przetrzeć z niego kurz, usunąć pajęczyny, sprawdzić stan techniczny i oddać się przyjemności, jaką daje jazda. Pamiętajcie, że pedałując około godziny spalicie aż 400 kalorii, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Pomyślcie, że w ten sposób spalicie prawie całą tabliczkę czekolady czy obiad składający się z porcji smażonego kurczaka i frytek oraz sałatki. Ale poza tym jazda na rowerze jest zwyczajnie bardzo przyjemna, a jakby tego było mało, doskonale modeluje ciało, zatem nie tylko lepiej się poczujecie, ale i lepiej będziecie się prezentować.

Po prostu spacer

Czasami proste rozwiązania są najlepsze i nie inaczej jest w tym przypadku. Wystarczy tak niewiele by zauważyć efekty. Na pewno dobrym wyborem jest spacer. Nie warto jednak rozpatrywać go w kategorii to "tylko spacer", spacer jest dobrą formą aktywności fizycznej, choć tak wiele osób o tym zapomina. Zamiast dojeżdżać wszędzie samochodem, zdecydowanie lepiej wyrobić sobie dobre nawyki, czyli właśnie w jak najwięcej miejsc docierać pieszo. Spacerując w średnim tempie możecie spalić około 300 kalorii, a jeżeli dodatkowo będziecie jeszcze wchodzić pod górkę, to efekty będą jeszcze lepsze.

Jest wiele aktywności, za które nie trzeba płacić. Jednak niezależnie co wybierzecie, ważne, że będziecie aktywni. W końcu ruch to zdrowie. Zatem czas ruszyć się z kanapy i wreszcie zrobić coś dla siebie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.