W jaki sposób należy prać odzież sportową?

Mateusz Nowak
10.09.2021

Odzież sportowa jest to absolutny must have osób aktywnych i sportowców. Jeśli więc intensywnie trenujesz, to oczywiste jest dla Ciebie, że aby pobić własne sportowe rekordy i poprawić wyniki, musisz czuć się bardzo komfortowo podczas ćwiczeń. Właśnie dlatego sportowcy inwestują w profesjonalny, specjalistyczny strój, który niestety nie jest tani i wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz prania we właściwy sposób.

Jak należy właściwie prać odzież sportową?

Z całą pewnością dbasz o swoją sportową garderobę i chcesz, aby była ona świeża i wyglądała na nową, jak najdłużej. Oczywiście możesz to zrobić, odpowiednio o nią dbając. Dlatego też warto się dowiedzieć, w jaki sposób należy wyprać ulubioną koszulkę Nike, czy też spodnie dresowe Adidas, które są mocno przepocone po intensywnym treningu.

Aby więc właściwie zadbać o ulubioną, sportową odzież na siłownię, należy zapoznać się wcześniej z kilkoma praktycznymi wskazówkami, którymi warto się kierować, zanim wrzucimy ją do pralki.

Oto kilka przydatnych wskazówek:

  •  Przed regularnym praniem powinieneś pozwolić, aby Twoja odzież treningowa najpierw samodzielnie wyschła. Kiedy zdejmiesz z siebie dresy, koszulkę, czy też legginsy po wyciskającym siódme poty treningu, to po prostu rozwieś ją, aby mogła swobodnie wyschnąć. Zdecydowanie ułatwi to późniejsze czyszczenie lub pranie. Niestety kosz na bieliznę i torba na siłownię są idealnym miejscem dla namnażających się bakterii.
  •  Przed wrzuceniem swojej odzieży sportowej do pralki powinieneś zawsze wcześniej przeanalizować wszystkie metki  i tym samym dowiedzieć się, jak postępować ze swoimi ubraniami. Dotyczy to wszystkich ubrań nie tylko specjalistycznej odzieży sportowej. Po prostu zapoznanie się z etykietą pielęgnacyjną i postępowanie zgodnie z instrukcjami to podstawa, aby móc cieszyć się swoimi ubraniami dłużej.
  •  Po wyschnięciu należy przełożyć odzież sportową na lewą stronę i dopiero wtedy wrzucić do pralki, ponieważ pot i brud znajdują się głównie po wewnętrznej stronie odzieży. Przez obrócenie elementu wewnątrz na zewnątrz, można skuteczniej odświeżyć swoje ubrania i pozbyć się przykrego zapachu potu.
  • Ubrania sportowe zawsze należy prać z podobnymi rzeczami, które mają zbliżony skład materiału. Dołożenie do pralki codziennych ubrań, wykonanych z różnych tkanin razem z ubraniami do ćwiczeń, może zaszkodzić naszej odzieży sportowej . Pranie tego rodzaju odzieży z ubraniami uszytymi z „ciężkich” materiałów może powodować intensywniejsze tarcie podczas wirowania i tym samym lżejsze ubrania sportowe, mogą ulec znacznemu osłabieniu.
  • Ubrania sportowe zawsze należy prać w letniej wodzie, ponieważ lekkie poliestrowe  tkaniny z domieszką elastanu nie reagują dobrze na ciepło. Pranie w bardzo wysokich temperaturach może spowodować załamanie elastyczności tkaniny i blaknięcie koloru. Idealna temperatura do prania odzieży sportowej to 30°C.
  • Do prania sportowych rzeczy nie należy również stosować zmiękczaczy, ani wybielaczy do tkanin. Środki chemiczne zawarte w płynach zmiękczających, czy też w wybielaczu mogą niszczyć właściwości odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Odzież sportowa zazwyczaj jest wykonywana przy użyciu specjalnych technologii, odpowiedzialnych za izolowanie wilgoci od skóry. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu wpływa na komfort użytkowania, pozwalając zachować przyjemną suchość nawet pomimo intensywnego wysiłku. Środki chemiczne poza tym również niekorzystnie wpływają na kolor tkaniny.
  • Po wypraniu powinieneś pozwolić swojej odzieży sportowej swobodnie wyschnąć. Dlatego też nie należy używać suszarki. Jak już wcześniej było wspomniane, ubrania sportowe zwykle są wykonane z tkanin, których nie należy poddawać wysokim temperaturom. Najlepiej więc pozostawić swoje rzeczy do wyschnięcia na stojaku albo na suszarce balkonowej. Dzięki temu dłużej zachowają świeżość, a jednocześnie unikną kurczenia się.

Jeżeli więc chcesz korzystać ze swojej sportowej odzieży przez kilka kolejnych sezonów i oczywiście chciałbyś, aby Twoje ubrania wyglądały świeżo i nie traciły swojej funkcjonalności i elastyczności, to po prostu czytaj metki i stosuj się do nich.

Polecamy!

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.