Wszywka alkoholowa to metoda leczenia stosowana przy pierwszych próbach zerwania z nałogiem

Piotr Kowalczyk
28.03.2022

Wszywki alkoholowa Esperal to popularny sposób na zaprzestanie picia przez osoby uzależnione lub nadużywające alkoholu.

Choroba alkoholowa to obecnie jeden z najbardziej powszechnych problemów społecznych. Badania pokazują, że aż 12% naszych rodaków zmaga się z problemem alkoholowym, a eksperci biją na alarm, gdyż z roku na rok liczba osób uzależnionych rośnie! Uzależnienie od alkoholu dotyczy coraz młodszych osób oraz coraz większej ilości kobiet. Niepokojące jest również to, że co trzecia kobieta będąca w ciąży przyznaje się do spożywania alkoholu w trakcie jej trwania oraz w trakcie okresu laktacji.

Początki uzależnienia od alkoholu bywają bardzo ciężkie do wykrycia, przeważnie ze względu na fakt, że osoba uzależniona bagatelizuje pierwsze sygnały, nie zauważając u siebie niczego niepokojącego. Alkoholizm daje o sobie znać bardziej zauważalnie dopiero wtedy, gdy jest już w zaawansowanym stadium. Najważniejszym krokiem, który pozwoli rozpocząć leczenie uzależnienia, jest przyznanie się alkoholika, że ma problem; głównie przed samym sobą, ale również przed najbliższymi oraz terapeutami, którzy pomogą mu wrócić do zdrowia.

Skuteczna metoda wspierania leczenia alkoholizmu

Jednym ze sposobów, który skutecznie wspiera leczenie choroby alkoholowej jest wszywka alkoholowa Esperal. Ma ona postać tabletek z substancją czynną Disulfiram i to właśnie Disulfiram odpowiada za jej działanie. Mimo tego, że wszywka alkoholowa ma postać tabletek z lekiem, sama w sobie nie jest lekiem na alkoholizm. Jest natomiast bardzo pomocna w trakcie kompleksowego leczenia alkoholizmu.

Wszywka alkoholowa pozwala na pozostanie w trzeźwości osobie, która zmaga się z uzależnieniem i chce się od niego uwolnić. Esperal jest zazwyczaj dodatkową motywacją do zachowania abstynencji, swego rodzaju strażnikiem trzeźwości.

Jak wygląda zabieg wszywania Esperalu?

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej to procedura medyczna z zakresu chirurgii. Przeprowadzany przez doświadczonego lekarza w naszej placówce https://gabinetchirurgiczny.com/esperal-wszywka-alkoholowa-zyrardow-wolomin-zabki-mlawa/ trwa niecałe pół godziny i jest w pełni bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta. Chirurg po podaniu znieczulenia miejscowego, nacina skórę pacjenta na pośladku, by następnie umieścić głęboko w niej tabletki z Disulfiramem. Wszywkę umieszcza się dość głęboko pod skórą, tuż przy mięśniu po to, by pacjent nie miał możliwości samodzielnego wyjęcia tabletek oraz dla jego komfortu. Na koniec zabiegu lekarz zakłada na powstałą ranę szwy – do wyboru są rozpuszczalne lub nierozpuszczalne.

Wszywka alkoholowa rozpoczyna swoje działanie natychmiast po jej umieszczeniu w ciele pacjenta, dlatego po opuszczeniu gabinetu obowiązuje go bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.

Do czego prowadzi ciągłe i długotrwałe spożywanie alkoholu?

Sporadyczne napicie się alkoholu nie wywołuje w ciele człowieka większych i trwałych negatywnych skutków. Niestety, regularne nadużywanie napojów wyskokowych, prowadzi do wielu poważniejszych powikłań niż zwykły kac na następny dzień.

Alkohol etylowy jest substancją psychoaktywną i uzależniającą, więc jej nadużywanie prowadzi do uzależnienia nie tylko organizmu człowieka, ale również jego umysłu. Zaczyna pojawiać się głód alkoholowy, człowiek nie jest w stanie funkcjonować bez dostarczenia sobie kolejnej dawki etanolu, wszystkie jego myśli zajmuje alkohol, odstawia na bok swoje obowiązki domowe i służbowe, zaniedbuje znajomych i zainteresowania. Poza negatywnymi skutkami społecznymi, alkohol wyrządza również wiele krzywd w ciele pacjenta. Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do zaburzeń funkcjonowania praktycznie wszystkich układów wewnętrznych. Wypłukuje również witaminy i minerały, powoduje odwodnienie i zaburza gospodarkę elektrolitową. Niekontrolowane spożywanie alkoholu uszkadza wątrobę, nerki, układ nerwowy, powoduje problemy z sercem, trzustką, a u mężczyzn wywołuje impotencję. 

Alkohol wyniszcza nie tylko organizm, powoduje również uszkodzenia i zmiany w mózgu, a niektóre z nich są nieodwracalne i zdarza się, że człowiek po zakończonym leczeniu alkoholowym zmienia swój charakter właśnie ze względu na zmiany spowodowane nadużywaniem etanolu.

Co się stanie, jeśli wypiję alkohol po wszyciu Esperalu?

Po umieszczeniu wszywki alkoholowej w ciele pacjenta, obowiązuje go bezwzględny zakaz spożywania alkoholu oraz wszystkich produktów, które zawierają go w sobie (syropy na kaszel, cukierki z likierem). Dostarczenie organizmowi nawet znikomej ilości etanolu szybko spowoduje wystąpienie poniższych objawów:

  • zaczerwienienie twarzy i wzmożona potliwość;
  • osłabienie kondycji psychicznej i fizycznej;
  • duszności i skoki ciśnienia;
  • tachykardia, uczucie lęku;
  • bóle i zawroty głowy;
  • bóle brzucha, nudności i wymioty;
  • dodatkowo, przy spożyciu większej ilości alkoholu może dojść do uszkodzeń nerek, wątroby, utraty przytomności, zawały serca, a nawet śmierci.

Dolegliwości pojawiają się niemal natychmiast po spożyciu alkoholu i z takim samym nasileniem utrzymują się średnio od 4 do 10 godzin.

Zabieg wszycia Esperalu - jak się do niego przygotować

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, by móc poddać się zabiegowi wszycia wszywki, jest stawienie się na zabieg w stanie trzeźwości oraz abstynencja na minimum 24 godziny przed planowanym zabiegiem. Oczywiście im pacjent dłużej pozostaje trzeźwy przed zabiegiem, tym lepiej. Zdarza się, że konieczne jest wsparcie się odtruwaniem alkoholowym, gdy trwający ciąg jest długi i intensywny i nie ma możliwości samodzielnego przerwania go.

Jak długo działa Esperal?

Długość działania wszywki alkoholowej nie jest zdefiniowana jednoznacznie, zależy ona od kilku indywidualnych czynników każdego organizmu. Podaje się jednak, że średnie działanie tabletek z Disulfiramem to od 8 do 12 miesięcy, a więc wystarczająco długo, aby zmienić swoje podejście do alkoholu i choroby, wprowadzić w życie nowe zdrowsze nawyki oraz podjąć dalsze kroki ku pokonaniu uzależnienia.

Zabieg wszywania Esperalu - przeciwwskazania

Każdy zabieg chirurgiczny nie może zostać przeprowadzony bez wstępnego wywiadu lekarskiego, który pozwoli wykryć ewentualne przeciwwskazania. Dotyczy to również wszycia wszywki alkoholowej, a głównymi ograniczeniami w jej przypadku są:

  • uczulenie na Disulfiram;
  • aktywne nowotwory;
  • cukrzyca;
  • padaczka;
  • problemy z ciśnieniem, układem krążeniowym, wątrobą czy nerkami;
  • ciąża oraz okres karmienia piersią;
  • niepełnoletność. 

Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem dzięki terapii uzależnień

Pierwszym krokiem do wyjścia z uzależnienia jest przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem. Szukanie pomocy bywa trudne, głównie ze względu na strach i wstyd odczuwane w związku z utratą kontroli nad swoim życiem. Tylko kompleksowe leczenie alkoholowe pozwala na skuteczne wyzdrowienie i pozostanie w trzeźwości. Na takie leczenie można zgłosić się do jednego z prywatnych ośrodków leczenie uzależnień, na przykład do gabinetu chirurgicznego. Tego typu placówki oferują profesjonalną pomoc, wiele metod leczenia uzależnienia, przyjazną atmosferę oraz pełną dyskrecję oraz zrozumienie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie