Wymiana kas fiskalnych przez fryzjerki, kosmetyczki, kosmetolożki

Marek Szydełko
17.02.2021

W 2021 roku wielu przedsiębiorców czekają spore zmiany w zakresie ewidencjonowania sprzedaży. Chodzi o obowiązkową wymianę kasy fiskalnej na taką, która rejestruje i przetwarza transakcje online. Zmiany miały wejść w życie już wcześniej, ale na drodze stanęła pandemia COVID-19. Teraz nie ma już odwrotu. Jedną z grup przedsiębiorców objętych obowiązkiem wymiany kas fiskalnych tworzą fryzjerki, kosmetyczki i kosmetolożki. Więcej o tym piszemy w naszym poradniku.

Krótkie przypomnienie: czym jest kasa fiskalna online?

Kasa fiskalna online to urządzenie rejestrujące sprzedaż, które jest stale podłączone do Internetu, dzięki czemu w czasie rzeczywistym przekazuje informacje o dokonanych transakcjach do specjalnie utworzonego w tym celu Centralnego Repozytorium Kas. Prowadzi je Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Takie rozwiązanie znacząco przyspiesza i ułatwia proces kontrolowania przedsiębiorców. Niweluje również prawdopodobieństwo pomyłek oraz – co najważniejsze – stanowi skuteczne narzędzie w walce z szarą strefą. Wprowadzenie kas fiskalnych online jest jednym z najważniejszych elementów procesu uszczelniania systemu podatku VAT oraz zachęcania do dokonywania płatności elektronicznych.

Warto wiedzieć, że kasy fiskalne online są wprowadzane stopniowo. Od stycznia 2020 roku ich posiadanie jest obowiązkowe dla warsztatów samochodowych i sprzedawców paliw, natomiast od stycznia 2021 roku dla hotelarzy, restauratorów i właścicieli pensjonatów. Pora na kolejną grupę przedsiębiorców.

Kiedy fryzjerki, kosmetyczki i kosmetolożki muszą wymienić kasę fiskalną na model online?

Obowiązek ten wchodzi w życie w lipcu 2021 roku. Latem kasa dla fryzjerski, kasa dla kosmetyczki oraz kasa dla kosmetolożki będzie musiała być modelem online, podłączonym do CRK. Na tym nie koniec, ponieważ obowiązkiem tym zostaną objęte również firmy świadczące usługi:

  • budowlane,
  • w zakresie opieki medycznej (prywatne gabinety lekarskie i dentystyczne),
  • prawnicze (m.in. kancelarie),
  • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, ale wyłącznie w zakresie wstępu (kluby fitness, siłownie, baseny etc.).

Gdzie kupić kasę fiskalną online? Ile to kosztuje?

Cena kasy fiskalnej online dla fryzjerki, kosmetyczki czy kosmetolożki jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od klasy urządzenia, jego rodzaju (czy jest to kasa stacjonarna, czy może mobilna – ta druga może być idealną kasą dla kosmetyczki świadczącej usługi w domu klienta) oraz jakości wykonania.

Najlepiej będzie tutaj skorzystać z doradztwa doświadczonej firmy oferującej dobór, sprzedaż i wymianę kas fiskalnych. Na terenie Dolnego Śląska bardzo dobrymi opiniami przedsiębiorców cieszy się firma Netvet https://netvet.pl/kasy-fiskalne/.

Dodajmy również, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT, przedsiębiorcy przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej online. Została ona ustalona na poziomie 90% wartości netto urządzenia, jednak nie może to być więcej niż 700 złotych.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.