Zalety zapisania dziecka na warsztaty mindfulness

Maciej Piwowski
27.02.2023

Na pewno słyszałaś już coś o mindfulness. Trening uważności staje się coraz popularniejszy nie tylko wśród dorosłych, ale i wśród najmłodszych. Nauczenie się świadomości może mieć pozytywny wpływ na dziecko.

W poniższym tekście zebraliśmy cztery kluczowe zalety, jakie dają ćwiczenia uważności dla dzieci. Zapoznaj się z nimi i dowiedz się, jak zazwyczaj przebiegają takie zajęcia i gdzie warto udać się po wsparcie.

Korzyści z treningu uważności dla dzieci

Zalet mindfulness dla dzieci jest naprawdę mnóstwo. To trening, który może wnieść wiele dobrego do życia kilkulatków i nastolatków. W tym miejscu zebraliśmy cztery – według nas – najważniejsze plusy, z którymi wiążą się warsztaty mindfulness. Sprawdź, czy któryś z nich przekona Cię do zapisania dziecka na profesjonalny kurs!

1. Poprawienie koncentracji i pamięci

Twoje dziecko ma problem ze skupieniem się na wykonywaniu jednej czynności? A może mimo kilkugodzinnego uczenia się i zgłębiania jakiegoś tematu, trudność sprawia mu zapamiętanie wszystkich informacji? Nie martw się. Trening uważności dla dzieci może temu zaradzić. Odpowiednie ćwiczenia spowodują poprawienie koncentracji i wzmocnienie pamięci, co może również przyczynić się do poprawienia wyników w szkole – choć nie jest to najważniejszym założeniem warsztatów.

2. Zdobycie umiejętności radzenia sobie z różnymi emocjami

W życiu dużych i małych pojawiają się nie tylko pozytywne, ale i trudne emocje. Dzieci i nastolatkowie często nie potrafią sobie z nimi radzić, przez co czują się przytłoczone. Mindfulness dla dzieci może to odmienić. To kurs, który nauczy je odnaleźć wewnętrzny spokój nawet w bardzo nieprzyjemnej sytuacji.

3. Wykształcenie empatii

Dla niektórych może być to zaskakujące, ale ćwiczenia uważności dla dzieci są w stanie wykształcić u młodych ludzi empatię i umiejętność wykazywania się współczuciem. To korzyść, którą na pewno docenią nauczyciele i rodzice dzieci przejawiających agresywne zachowania lub myślących tylko o sobie podczas pracy w grupie.

4. Wypracowanie łatwości w komunikowaniu swoich potrzeb

Odnalezienie wewnętrznego spokoju i akceptacja swoich uczuć to cenne następstwo kursu. Trening uważności dla dzieci może dodatkowo sprawić, że dziecko będzie potrafiło otwarcie mówić o tym, co czuje. Ta zaleta będzie prawdopodobnie cenna dla nastolatków i ich rodziców, kiedy podczas trudnego etapu dorastania tak ważne jest rozmawianie i budowanie wzajemnego zaufania.

Ćwiczenia uważności dla dzieci – słowem podsumowania

Wiesz już, jakie są zalety zapisania dziecka na warsztaty mindfulness. Jeżeli wybierzesz odpowiednie miejsce na te zajęcia, to możesz mieć pewność, że Twoja pociecha będzie pod okiem profesjonalistów. Większość ćwiczeń z kursu odbywa się w formie zabawy, dzięki czemu dziecko chętniej uczestniczy w takiej grze. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że konkretne metody ćwiczeń dopasowywane są do wieku uczestników treningu. Inny zestaw ćwiczeń sprawdzi się w przypadku 6-latka, a inny dla 15-latka.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie