Zmywarka wolnostojąca, czy do zabudowy?

Maciej Piwowski
13.05.2022

Wybór nowej zmywarki to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć, urządzając lub remontując kuchnię. Podobnie jak w przypadku innych sprzętów, możemy wybierać spośród urządzeń do zabudowy lub wolnostojących. Każda opcja ma swoje plusy i minusy - różne, w zależności od tego, czy mówimy o lodówce, czy właśnie o zmywarce. Przed podjęciem finalnej decyzji, warto rozważyć za i przeciw obu rozwiązań. W przypadku remontu i wymiany tylko niektórych sprzętów, opcja wolnostojąca wydaje się mieć więcej zalet - pozwalając rozłożyć zmiany w kuchni, a więc i koszty - w czasie. Jeśli jednak naszym priorytetem jest spójne prezentowanie się wnętrza, zdecydowanie lepiej warto rozważyć urządzenie do zabudowy! Oczywiście, to tylko bardzo proste rozróżnienie. Niuansów decydujących o tym, który rodzaj sprzętu wybrać, jest znacznie więcej! Czas przyjrzeć im się po kolei.

Zmywarka wolnostojąca - dlaczego warto?

To rozwiązanie, które daje dużą swobodę aranżowania przestrzeni - musimy się jednak liczyć z tym, że wnętrze nie będzie aż tak spójne jak w przypadku urządzeń do zabudowy. Łatwo ją wymienić praktycznie w każdej chwili. Ale to nie koniec zalet wynikających z wyboru tego typu urządzenia!

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Zmywarka wolnostojąca zwykle jest tańsza od tej do zabudowy.
 • Łatwiej ją zamontować i odpowiednio podłączyć.
 • Dla wielu osób, panel sterowania po zewnętrznej stronie zmywarki, to duża wygoda - łatwo sprawdzać status programu zmywania.

Nic dziwnego, że to chętnie wybierane rozwiązanie do kuchni. Oczywiście, zmywarka wolnostojąca ma także wady - warto wymienić chociażby:

 • Mniejsza spójność wnętrza - wybierając nawet podobne odcienie sprzętów AGD wolnostojących, mogą one się delikatnie różnić.
 • Często mniej nowoczesnych funkcji - przykładowo, ciągle nieczęsto spotykane jest oświetlenie wnętrza zmywarki, które znacznie częściej znajdziemy w sprzętach do zabudowy.

Czas przyjrzeć się, jak, dla porównania, wypada zmywarka do zabudowy!

Zmywarka do zabudowy - najważniejsze zalety

W skrócie można z pewnością powiedzieć, że najważniejsze wady zmywarki wolnostojącej, są jedocześnie największymi zaletami zmywarki do zabudowy. Nie ma w tym wiele przesady. Główną zaletą zmywarki do zabudowy jest oczywiście estetyka wnętrza. Zważywszy na to, że remonty kuchni to zwykle spory wydatek, dobrze stawiać na sprzęt, który będzie spójnie prezentował się ze starannie zaprojektowanym pomieszczeniem.

Co jeszcze możemy zaliczyć do zalet tego rodzaju zmywarki?

 • Łatwość utrzymania w czystości - front bez przycisków jest zdecydowanie łatwiej wyczyścić.
 • Nowoczesne rozwiązania - często wdrażane najpierw do zmywarek do zabudowy.
 • Ochrona przed przypadkowym wciśnięciem, włączeniem lub wyłączeniem przez dzieci - w zmywarce do zabudowy jest to znacznie trudniejsze.

Jak widać, oprócz względów typowo estetycznych, jest kilka kwestii funkcjonalnych, które stanowią mocny argument za tym, by wybrać zmywarkę do zabudowy!

Myśląc o wadach tego rozwiązania, trzeba wziąć pod uwagę:

 • Wyższy koszt niż w przypadku zmywarki wolnostojącej
 • Bardziej skomplikowany montaż urządzenia.
 • Inny sposób obsługi, do którego - mając przez wiele lat zmywarkę wolnostojącą - możemy być początkowo mało przyzwyczajeni.

Gdzie szukać takiego sprzętu? Stojąc przed wyborem, możemy obejrzeć zmywarki wolnostojące oraz zmywarki do zabudowy w sklepie MediaMarkt i porównać ze sobą poszczególne modele. Poświęcenie czasu na sprawdzenie specyfikacji, przeczytanie opisów i zapoznanie się z recenzjami użytkowników, pomoże nam podjąć najlepszą dla nas decyzję!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.