Dlaczego NIGDY nie powinnaś pożyczać cążków do paznokci?

Jerzy Biernacki
04.06.2024

Pożyczanie cążków do paznokci, czy to własnych, czy od innych, nawet w najbliższej rodzinie, jest bardzo złym nawykiem. Podstawowa zasada higieny brzmi: każdy powinien mieć własne cążki, regularnie je myjąc i dezynfekując. Dlaczego? Kilka argumentów znajdziesz w naszym poradniku.

Wysokie ryzyko przenoszenia infekcji

Cążki do paznokci mogą być źródłem bakterii, wirusów i grzybów, które przeniosą się z jednego organizmu na drugi. Zdarza się, że użycie nieswoich cążek powoduje grzybicę paznokci, brodawki wirusowe (np. kurzajki) czy zakażenie bakteryjne. To główny argument, dla którego należy używać wyłącznie własnych narzędzi do manicure i pedicure.

Problemy dermatologiczne

Skóra wokół paznokci może być wrażliwa i podatna na infekcje. Używanie czyichś cążków, co do których czystości nie mamy pełnego przekonania, rodzi ryzyko zadrapań lub innych uszkodzeń, które mogą prowadzić do nieprzyjemnych problemów dermatologicznych.

Brak sterylizacji

W profesjonalnych salonach kosmetycznych używa się autoklawów lub innych metod sterylizacji do przeprowadzania dezynfekcji narzędzi, co gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny. W domowych warunkach jest o to znacznie trudniej, ponieważ z reguły ograniczamy się tylko do przemycia cążek pod bieżącą wodą i zostawiamy je do wyschnięcia. To zwiększa ryzyko przenoszenia patogenów na inne osoby, jeśli korzysta się ze wspólnych przyborów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie