Jak dbać o cerę rano i w ciągu dnia?

Marek Szydełko
14.10.2021

Wiele z nas bagatelizuje kwestię porannej pielęgnacji cery. Skupiamy się raczej na wieczornych zabiegach, aby pozbyć się resztek makijażu, łoju oraz innych śladów pozostawionych na skórze twarzy. Tymczasem powinnaś wiedzieć, że ogromny wpływ na stan Twojej cery ma to, jak przygotujesz ją do nadchodzącego dnia. Sprawdź, na czym polega prawidłowa pielęgnacja cery rano oraz w kolejnych godzinach.

Poranna pielęgnacja

Po przebudzeniu Twoja cera nie prezentuje się zbyt efektownie. Niemal na pewno jest przetłuszczona, co wynika z faktu, iż w nocy się spociłaś oraz pocierałaś twarzą o poduszkę, a to pobudziło do pracy gruczoły łojowe. Dlatego zaraz po pójściu do łazienki i skorzystaniu z toalety zabierz się za oczyszczanie cery. Użyj do tego sprawdzonego żelu z delikatnym peelingiem. Na koniec sięgnij jeszcze po płyn micelarny.

Zastosuj krem ochronny

Rodzaj kremu zawsze dobieramy do cery – inny kosmetyk jest wskazany dla posiadaczek cery suchej i wrażliwej, inny dla pań z cerą przetłuszczającą się. Na pewno natomiast nie powinnaś rezygnować z kremu na dzień, który stanowi podstawową formę ochrony przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Dobry krem musi nawilżać cerę, zawierać filtry UVA i UVB oraz przeciwutleniacze, jak witamina A, C czy E.

Jeśli jesteś już po trzydziestce, to śmiało możesz – a wręcz powinnaś – sięgnąć po krem przeciwzmarszczkowy, który zawiera kolagen, kwas hialuronowy, ceramidy oraz składniki zatrzymujące wodę.

Rada

Krem należy delikatnie wklepać w cerę, a nie wcierać go. Po wchłonięciu kosmetyku możesz przejść do wykonania makijażu.

Pielęgnacja w ciągu dnia

Twoja cera jest narażona na działanie szeregu bardzo niekorzystnych czynników środowiskowych, jak wiatr, promieniowanie słoneczne, dym papierosowy, klimatyzacja, gwałtowne zmiany temperatury. Dlatego nie licz na to, że uda Ci się ją zabezpieczyć na cały dzień. Powinnaś znaleźć czas na ponowną pielęgnację cery np. w firmowej łazience.

Najważniejsze jest nawilżanie – i to zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. W miarę możliwości użyj płynu micelarnego do oczyszczenia cery, a następnie nałóż nową warstwę kremu i ponownie wykonaj makijaż. Nie zapominaj również o regularnym piciu wody – zimą powinno to być nawet 8 szklanek dziennie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.