Jak dbać o skórę wrażliwą?

Maciej Piwowski
02.11.2022

Skóra wrażliwa jest bardzo problematyczna w codziennej pielęgnacji. Zaszkodzić może jej dosłownie wszystko, nawet bliski kontakt z niektórymi tkaninami czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Dlatego mając skórę wrażliwą musisz wiedzieć, jak o nią prawidłowo dbać. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Regularne nawilżanie

To absolutna podstawa w przypadku skóry wrażliwej, która jest wyjątkowo podatna na przesuszenie, co tylko potęguje takie problemy, jak podrażnienia, świąd, łuszczenie się naskórka itd. Mając skórę wrażliwą trzeba zadbać o jej intensywne nawilżanie od zewnątrz (kremy natłuszczające) oraz od wewnątrz (picie dużych ilości wody).

Stosowanie łagodnych kosmetyków

Skóry wrażliwej nie można pielęgnować dowolnymi kosmetykami. Na pewno zrezygnuj z tych zawierających silne substancje chemiczne, włącznie z silikonami. Stawiaj na naturalne kosmetyki o właściwościach nawilżających, również do kąpieli. Wskazane są takie produktu, jak emolienty, mydła o prostym składzie z dodatkiem mleka koziego czy naturalne szampony do włosów.

Odpowiednia dieta

Osoby ze skórą wrażliwą powinny unikać pikantnych potraw i nie przesadzać z przyprawami. Nie tylko pogarszają one wygląd skóry, ale też mogą zaostrzać różne objawy nadwrażliwości, włącznie z wysypką, zaczerwienieniem i rumieniem.

Uwaga na słońce

Ostre promieniowanie słoneczne jest wyjątkowo szkodliwe dla wrażliwej skóry, dlatego odradzamy długie przesiadywanie na słońcu, w tym opalanie się. Przed wyjściem na zewnątrz w okresie silnego operowania słońca pamiętaj o nałożeniu kremu z jak najwyższym filtrem, szczególnie na twarz, ramiona, nos oraz dekolt.

Ostrożnie z zabiegami kosmetycznymi

Osoby ze skórą wrażliwą mają niestety dość ograniczony wybór zabiegów kosmetycznych. Odpadają peelingi chemiczne i mechaniczne, natomiast wskazane są wszelkie zabiegi głęboko nawilżające i regenerujące, które zaproponuje Ci profesjonalna kosmetyczka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.