Kosmetolog radzi: jak szczotkować ciało na sucho?

Maciej Piwowski
07.06.2021

Szczotkowanie ciała na sucho, nawet z wykorzystaniem zwykłej szczotki z miękkim lub średnim włosiem, przynosi doskonałe efekty kosmetyczne. Aż dziwne, że tak mało pań korzysta z tego prostego przecież sposobu. Jakich rezultatów możesz się spodziewać? Jak szczotkować ciało na sucho? Sprawdź w naszym poradniku.

Po co właściwie szczotkuje się ciało na sucho?

Ten banalnie prosty do wykonania zabieg (możesz poddać się mu w łazience czy w sypialni) doskonale sprawdza się do złuszczania martwego naskórka. W efekcie pozwala skórze oddychać oraz zwiększa skuteczność wchłaniania składników zawartych w kosmetykach, jak balsamy czy emulsje do ciała.

Jeśli chodzi o te najważniejsze rezultaty szczotkowania ciała na sucho, to trzeba tutaj wspomnieć o:

  • ujędrnieniu ciała,
  • redukcji cellulitu,
  • zwiększeniu elastyczności skóry (szczotkowanie wzmaga produkcję kolagenu),
  • pozbyciu się drobnych problemów skórnych, np. podrażnień czy przebarwień,
  • poprawieniu krążenia krwi.

Sam proces szczotkowania ciała na sucho ma również świetne właściwości relaksujące, dlatego możesz pozwolić sobie na to np. pod koniec ciężkiego dnia, kiedy Twoje ciało jest napięte od stresu.

Jak szczotkować ciało?

Na początek zaopatrz się w odpowiednią szczotkę. Musi ona mieć naturalne włosie. Najwygodniejsza będzie taka z paskiem na dłoń, dzięki czemu szczotka nie będzie Ci wypadać z ręki. Pamiętaj, że taki zabieg należy wykonywać 3 razy w tygodniu, zawsze przed kąpielą.

Ciało masujemy okrężnymi ruchami w kierunku serca – zgodnie z przepływem limfy. Dostosuj nacisk do konkretnej partii ciała. Przykładowo: intensywniejszego szczotkowania wymaga skóra zrogowaciała, chociażby na piętach, kolanach, łokciach. Bądź delikatna masując brzuch, okolice bikini oraz wewnętrzne części ud oraz dekolt.

Taki zabieg powinien trwać około 5 minut. Jeśli chodzi o tylne partie ciała, to możesz poprosić o pomoc partnera – to fajna zabawa dla dwojga, która sprawdza się również w formie gry wstępnej do igraszek w sypialni.

Po zakończeniu zabiegu koniecznie nałóż na ciało odżywczy balsam, emulsję nawilżającą lub olejek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.