Peeling chemiczny – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Piotr Kowalczyk
02.09.2021

Różnego rodzaju peelingi są podstawowymi zabiegami wykonywanymi w gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj peeling chemiczny, który przynosi znakomite rezultaty i może być przeprowadzony u zdecydowanej większości klientek (lub klientów, panowie także poddają się temu zabiegowi). W naszym poradniku omawiamy najważniejsze kwestie związane z peelingiem chemicznym.

Czym dokładnie jest peeling chemiczny?

Peeling chemiczny to zabieg zaliczany do kategorii procedur medycyny estetycznej. Polega on na złuszczeniu martwego naskórka poprzez aplikację specjalnie dobranych substancji chemicznych. Są one w pełni bezpieczne dla skóry, nie wywołują reakcji alergicznej oraz bólu.

Peeling chemiczny jest zabiegiem, któremu najlepiej jest poddać się zimą, gdy skóra nie jest aż tak bardzo narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Komu można polecić ten zabieg?

Poddanie się peelingowi chemicznemu jest rekomendowane osobom, które borykają się z nieestetycznymi przebarwieniami skóry, na przykład spowodowanymi nadmierną ekspozycją na słońce. Ten zabieg świetnie sprawdza się również w walce z objawami starzenia, przede wszystkim ze zmarszczkami, wyraźnie je spłycając.

Z peelingu chemicznego korzystają również osoby mające trądzik, cerę z tendencją do przetłuszczania oraz zmiany potrądzikowe. Jest to zabieg przeznaczony dla osób w każdym wieku – mogą z niego skorzystać już nastolatki. Innymi wskazaniami do zabiegu są rumień, przesuszenie skóry, krosty, zaskórniki, matowość cery.

Przebieg zabiegu

Zawsze na samym początku kosmetyczka lub kosmetolog dokładnie oczyszcza cerę klientki. Następnie dobiera odpowiedni peeling, kierując się tutaj indywidualnymi cechami cery oraz wywiadem z klientką (szczególny akcent jest kładziony na uczulenia). Peeling ma formę płynu, żelu lub maski i zawiera kwas, który dogłębnie oczyszcza cerę oraz złuszcza martwy naskórek – może to być np. kwas glikolowy.

Po zakończeniu zabiegu na cerę nakładany jest wysokiej jakości krem łagodzący, który zapobiega podrażnieniom.

Jeśli chodzi o bezpośrednie efekty zabiegu, to trzeba tutaj wymienić przede wszystkim:

  • wyrównanie kolorytu skóry,
  • odświeżenie wyglądu cery,
  • pozbycie się przebarwień,
  • spłycenie zmarszczek,
  • zredukowanie śladów po trądziku, blizn etc.,
  • wyregulowanie pracy gruczołów łojowych.

Na koniec pamiętaj, że na około 6 tygodnie przed planowanym peelingiem chemicznym należy zaprzestać palenia papierosów oraz przyjmowania leków rozrzedzających krew.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.