Pielęgnacja cery trądzikowej – tych błędów musisz unikać!

Jerzy Biernacki
15.03.2022

Cera trądzikowa to problem, z którym mierzą się nie tylko nastolatki. Coraz więcej dorosłych kobiet ma problem z trądzikiem, co motywuje je do sięgania po najróżniejsze kosmetyki oraz korzystania z zabiegów kosmetologicznych. To dobry kierunek, o ile nie towarzyszy temu popełnianie podstawowych błędów w pielęgnacji cery trądzikowej. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Stosowanie kosmetyków o działaniu przesuszającym

Powszechnym błędem, wynikającym z kierowania się intuicją, jest właśnie sięganie po przesuszające kosmetyki, głównie na bazie alkoholu. Choć przynoszą one efekt w postaci pozbycia się nadmiaru sebum z cery, to jednocześnie powodują, że gruczoły łojowe zaczynają pracować jeszcze intensywniej – to zamknięty krąg. Używanie takich kosmetyków nie pomoże Ci pozbyć się trądziku, a wręcz przeciwnie.

Pocieranie skóry twarzy po myciu

Prosty błąd, na który wiele pań kompletnie nie zwraca uwagi. Chodzi tutaj o nawyk pocierania cery ręcznikiem po każdym umyciu twarzy. Teoretycznie nie ma w tym nic złego, ale w praktyce takie działanie drażni gruczoły łojowe i potęguje produkcję sebum, czyli głównej pożywki bakterii wywołujących stan zapalny skóry.

Nakładanie dużej ilości kosmetyków do makijażu

Wiele pań z cerą trądzikową próbuje zamaskować nieestetyczne zmiany skórne przy pomocy makijażu. Jest to w pełni zrozumiałe, natomiast trzeba wiedzieć, że takie działanie na dłuższą metę tylko pogarsza sprawę. Skład kosmetyków do makijażu nie sprzyja pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ powodują one zapychanie porów i w efekcie powstawanie jeszcze większej ilości krostek.

Stosowanie agresywnego płynu do demakijażu

Codzienne zmywanie makijażu również jest tym momentem, który może powodować pogorszenie stanu cery i pogłębienie problemu trądziku. Nie używaj do tego tanich płynów zawierających alkohol, ponieważ to skutkuje przesuszaniem cery i zwiększeniem produkcji sebum. Lepszym wyborem są płyny micelarne lub… zwykła woda w połączeniu z rękawicą do demakijażu (o wiele skuteczniejszą w porównaniu z klasycznymi wacikami).

Do listy błędów w pielęgnacji cery trądzikowej można również dopisać nieodpowiednią dietę, która obfituje w cukier, węglowodany oraz pikantne przyprawy. Taki jadłospis także może się przyczynić do zaostrzenia trądziku.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.