W czym kosmetologia jest lepsza od chirurgii plastycznej?

Jerzy Biernacki
15.12.2021

Zabiegi kosmetologiczne obejmują również szereg procedur, które można zaliczyć do kategorii medycyny estetycznej. Bardzo często jest ona mylona z chirurgią plastyczną, a to dwie zupełnie różne dziedziny – choć cel jest ten sam: poprawienie wyglądu. W naszym poradniku wyjaśniamy, w czym kosmetologia jest lepsza od chirurgii plastycznej, co powinno ułatwić Ci podjęcie decyzji o wyborze konkretnego zabiegu.

Jest bezpieczniejsza

Zabiegi kosmetologiczne są przeprowadzane przez kosmetologa, czyli osobę z wyższym wykształceniem medycznym lub przez lekarza. To gwarantuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa – zwłaszcza, że mówimy tutaj o zabiegach, które nie ingerują bezpośrednio w ludzki organizm.

Jest bezinwazyjna

To zdecydowanie największa zaleta zabiegów kosmetologicznych w porównaniu z operacjami chirurgicznymi. W gabinecie kosmetologicznym przeprowadza się zabiegi nieinwazyjne, co oznacza, że nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. W oczywisty sposób minimalizuje to ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań.

Nie wymaga długiej rekonwalescencji

Operacja plastyczna zawsze niesie ze sobą ryzyko i wymaga, aby pacjentka lub pacjent przeszli okres rekonwalescencji. W tym czasie lekarz kontroluje, czy dokonana zmiana została dobrze przyjęta przez organizm, czy nie pojawiła się infekcja, odrzut etc. W przypadku zabiegów kosmetologicznych nie ma o tym mowy – bezpośrednio po opuszczeniu gabinetu można wrócić do codziennych zajęć, ewentualnie przez jakiś czas unikając czynników ryzyka, np. promieniowania słonecznego czy kąpieli w gorącej wodzie.

Pozwala uzyskać naturalny efekt

Chirurgia plastyczna ma to do siebie, że choć często przynosi spektakularne rezultaty, to jednak są one mało naturalne (wiele zależy tutaj oczywiście od talentu chirurga). Chcąc zachować naturalne piękno, a jednocześnie pozbyć się różnych defektów urody, warto postawić właśnie na kosmetologię, która ma na celu wydobycie i podkreślenie atutów wyglądu pacjentki/pacjenta.

Jest znacznie tańsza

To również ważny argument, szczególnie z punktu widzenia osób dysponujących ograniczonym budżetem. Zabiegi chirurgii plastycznej są bardzo kosztowne i raczej niedostępne dla średniozamożnych ludzi. W przeciwieństwie do zabiegów kosmetologicznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.