15-letnia kuchnia – dlaczego warto ją już wymienić?

Jerzy Biernacki
31.07.2023

W wielu polskich mieszkaniach i domach znajdziemy kuchnie, które pamiętają zamierzchłe czasy. Średni czas użytkowania jednej zabudowy kuchennej wynosi w naszym kraju 15-20 lat. Okazuje się, że właśnie po kilkunastu latach warto już pomyśleć o wymianie kuchni na nową. Dlaczego? Sprawdź te argumenty.

Niemodny design

Dla większości osób dostatecznym powodem wymiany starej kuchni będzie jej wygląd. Na przestrzeni kilkunastu lat trendy w projektowaniu zupełnie się zmieniły, dlatego kuchnia prezentuje się średnio na tle tych należących do znajomych czy rodziny.

Niska funkcjonalność

To, co wydawało nam się szczytem funkcjonalności kilkanaście lat temu, dziś może nas irytować. Jeśli dokładnie tak wygląda to w Twojej obecnej kuchni, to nie potrzebujesz chyba więcej powodów, aby ją w końcu wymienić.

Podniszczone fronty

Fronty szafek kuchennych, które mają 15 i więcej lat, na pewno prezentują się już średnio. Są porysowane, miejscami wyszczerbione, odchodzi z nich okleina itd. Takich uszkodzeń najczęściej nie da się naprawić lub jest to zbyt kosztowne w stosunku do ceny nowej kuchni.

Wysłużone okucia

W kilkunastoletniej kuchni podstawowym problemem mogą być opadające drzwiczki i szuflady, co wynika po prostu z wysłużenia się okuć meblowych. Ich dalsza regulacja mija się z celem, pozostała tylko wymiana, co jest dobrym argumentem przemawiającym za zakupem zupełnie nowych mebli.

Brak miejsca

Po kilkunastu latach na pewno zaszły spore zmiany w Twoim domu – być może pojawiły się dzieci, przez co zwiększyły się potrzeby w zakresie przechowywania produktów spożywczych, sprzętów kuchennych etc. Obecna kuchnia może być już po prostu za mała.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie