Co ma wpływ na czystość naczyń mytych w zmywarce?

Maciej Piwowski
16.03.2020

Wielu z nas nie wyobraża sobie domu bez zmywarki - to coraz częściej podstawowy element wyposażenia naszych kuchni. Aby mieć pełną kontrolę nad tym, w jakim stanie wyjmiemy z niej naczynia, musimy odpowiednio o nią zadbać. Środki chemii gospodarczej pozwalają nam jednocześnie zadbać o jakość mycia i żywotność sprzętu. Jakich produktów należy używać, aby naczynia myte w zmywarce były idealnie czyste, a zmywarka służyła nam jeszcze dłużej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

Tabletki i kapsułki do zmywarki

Wśród produktów do mycia naczyń znajdziemy środki o różnych formach. Nie jest to bez różnicy - formuła wpływa zarówno na cenę, jak i efekty, które możemy osiągnąć. Na rynku dostępne są:

  • proszki do mycia naczyń - to najtańsza opcja, a przez to najbardziej ekonomiczna. Dozowanie proszku zależy tylko od nas - sami decydujemy, ile produktu wsypiemy do zmywarki. To skuteczny środek, który pozwala na pozbycie się nawet trudnego do usunięcia brudu. Jego wadą jest jednak skład - często znajdziemy w nim fosforany, które szkodzą naszemu zdrowiu. Dodatkowo proszek do mycia naczyń może pozostawiać na nich osady i zacieki. Wybierając ten typ produktu, musimy liczyć się z tym, że obowiązkowo trzeba będzie korzystać również z soli i nabłyszczacza do zmywarki.
  • kostki do zmywarki - choć nie mamy dowolności w dozowaniu produktu, kostki do zmywarki zazwyczaj lepiej radzą sobie z myciem naczyń. Są zapakowane w rozpuszczalną folię, która chroni naszą skórę przed kontaktem ze środkiem chemicznym. 
  • kapsułki do zmywarki - dzięki formule żelu zamkniętej w foliowej kapsułce produkt z łatwością rozpuszcza się nawet w niższej temperaturze lub w programie szybkim. Łączą w sobie działanie trzech produktów: środka myjącego, soli i nabłyszczacza, przez co oszczędzimy trochę pieniędzy. Dodatkowo mają także właściwości odświeżające oraz działają bakteriobójczo, dbając o naszą zmywarkę. 

Tabletki i kapsułki do zmywarki - Eurochemia.com

Nabłyszczacz do zmywarki - na co pozwala

Aby mieć pewność, że ze zmywarki wyjmiemy nie tylko czyste, ale i lśniące naczynia, korzystajmy z nabłyszczacza.  Za sprawą tego produktu pozbędziemy się z naszych naczyń smug, plam, plam po wodzie, zacieków czy osadów kamienia. Ma także szereg innych korzyści - pozytywnie wpływa na stan metalowych garnków, a szkło zabezpieczenia przed matowieniem. Poza tym korzystanie z nabłyszczacza może też przedłużyć żywotność zmywarki. Od działania sprzętu zależy, jak będą wyglądać myte w nim naczynia. Dlatego działania przedłużające nadawanie się do użytku filtra, odkażanie powierzchni i ochrona przed korozją to ogromna zaleta nabłyszczaczy. Dodatkowo mogą przyspieszać schnięcie naczyń i ułatwiać spływanie wody, dzięki czemu efekt po myciu będzie jeszcze lepszy.

Sól do zmywarki - jak wpływa na czystość naczyń?

Jeśli zależy nam na czystych i lśniących naczyniach, powinniśmy zadbać też o samą zmywarkę. Źle działający sprzęt, bez względu na to, jakich środków myjących użyjemy, nie pozwoli nam zobaczyć w pełni korzyści wynikających z ich działania. Dlatego w celu przedłużenia żywotności i poprawienia stanu sprzętu, sięgnijmy po sól do zmywarki. Niektóre kapsułki do zmywarki już zawierają ją w swoim składzie. Jeśli jednak nie korzystamy z kapsułek, kupmy osobny produkt. Jakie efekty dzięki niemu osiągniemy? Przede wszystkim zadbamy o wnętrze zmywarki, w tym na jakość filtra. Zmiękczona woda wpłynie na domywanie naczyń i zapobiegnie powstawaniu osadów. Dzięki temu pozbędziemy się również nieprzyjemnego zapachu bez potrzeby użycia specjalnego odświeżacza. 

Co ma wpływ na czystość naczyń mytych w zmywarce?

Jeśli zależy nam na idealnie czystych i lśniących naczyniach, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie środki chemii gospodarczej. Najważniejszy będzie produkt myjący naczynia - formę dobierzmy do naszych potrzeb i preferencji. Dodatkowo warto korzystać też ze środków poprawiających stan samej zmywarki. Nabłyszczacz działa zarówno na naczynia, jak i sprzęt. Korzystanie z soli do zmywarki wpłynie nie tylko na żywotność sprzętu - sprawna zmywarka lepiej wyczyści naczynia. Dobrze pamiętać również o używaniu zmywarki zgodnie z zaleceniami producenta - regularnym czyszczeniu jej czy pozostawiania uchylonych drzwiczek w celu zapobiegania pojawienia się grzybów i bakterii. Dzięki temu możemy mieć stuprocentową pewność, że naczynia myte w zmywarce będą idealnie czyste i lśniące, a sam sprzęt będzie służył nam bez zastrzeżeń przez lata. 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.