Czego nie należy robić bezpośrednio po jedzeniu?

Marek Szydełko
23.05.2022

Jedzenie jest jedną z największych przyjemności w życiu człowieka. W ten sposób zaspokajamy też podstawowe potrzeby naszego organizmu. Wielu z nas niestety nie tylko źle się odżywia, ale też popełnia proste błędy, które spowalniają trawienie i sprzyjają przybieraniu na wadze. Sprawdź zatem, czego nie należy robić bezpośrednio po jedzeniu.

Drzemka

Wiemy, jak trudno jest się oprzeć senności po jedzeniu. Wskazuje to jednak na fakt, że zjadłeś zbyt obfity posiłek, co spowodowało gwałtowny wyrzut insuliny i jej równie szybki spadek. Warto przezwyciężyć senność i darować sobie drzemkę, ponieważ ma ona negatywny wpływ na trawienie. Lepszym wyborem będzie pójście na krótki spacer.

Uprawianie sportu

Jeśli wydaje Ci się, że zaraz po jedzeniu należy spalić kalorie, to jesteś w błędzie. Nie dość, że uprawianie sportu bezpośrednio po posiłku na pewno spowoduje bolesną kolkę, to jeszcze efekty treningu mogą być dalekie od oczekiwanych. Wszystko przez to, że forsowany organizm będzie musiał stracić dużo energii na dostarczenie tlenu do mięśni, zaniedbując tym samym proces trawienia.

Zapalenie papierosa

Oj tak, wielu z nas ma ochotę na puszczenie dymka po dobrym jedzeniu – i dotyczy to nawet tych osób, które nie palą nałogowo. Nie ulegaj tej pokusie. Okazuje się, że dym papierosowy hamuje przyswajanie składników odżywczych i mineralnych zawartych w produktach żywieniowych. Nawyk ten może również spowodować odkładanie się złogów tłuszczowych w naczyniach krwionośnych, co jest już czynnikiem ryzyka miażdżycy.

Zjedzenie owoców

Co może być złego w zjedzeniu porcji owoców po obiedzie czy kolacji? W końcu owoce są zdrowe, dostarczają witamin i minerałów. To wszystko prawda, natomiast nie powinno się jeść żadnych owoców bezpośrednio po głównym posiłku. Zwiększa to ryzyko zalegania owoców w przepełnionym żołądku, co z kolei spowoduje ich fermentowanie i w konsekwencji przyniesie nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz trawiennego. Lepiej więc poczekaj około 2 godzin z jedzeniem owoców oraz zrezygnuj z tego późnym wieczorem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.