Jeśli regularnie robisz zakupy spożywcze, to na pewno dotkliwie odczuwasz skutki inflacji. Wszystko jest bardzo drogie, a już szczególnie dotyczy to warzyw. Poza sezonem ceny np. pomidorów czy papryki potrafią przyprawiać o zawrót głowy. Jest to jeden z argumentów przemawiających za tym, aby – mając taką możliwość – zacząć uprawiać własne warzywa. Po więcej zapraszamy do naszego poradnika.
Warzywa dostępne w sklepie nie dość, że są bardzo drogie, to jeszcze ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie dotyczy to warzyw importowanych. Jeśli tęsknisz za smakiem prawdziwych polskich pomidorów i soczystością ogórków gruntowych, to koniecznie spróbuj z własną uprawą.
Jesteśmy przekonani, że gdy tylko zbierzesz swoje pierwsze samodzielnie wyhodowane warzywo, to na Twojej twarzy od razu pojawi się szeroki uśmiech i zacznie Cię rozpierać duma. Uprawa jest bardzo satysfakcjonująca, ponieważ daje też poczucie robienia czegoś pożytecznego – co na pewno docenią osoby spędzające całe dnie w biurze nad projektami, których przydatność dla świata jest mocno dyskusyjna.
Nie ma się czego bać. Uprawa warzyw to nie fizyka kwantowa i każdy przy odrobinie zaangażowania jest w stanie uzyskać naprawdę fajne plony. Nie jest to też czasochłonne – wystarczy codzienne podlewanie w okresie suszy i ewentualnie pielenie (usuwanie chwastów).
Paradoksalnie opcja uprawy warzyw nie jest zarezerwowana tylko dla właścicieli domów z ogrodem. Niektóre warzywa śmiało można uprawiać na balkonie czy nawet w kuchni – wystarczą skrzynki np. po owocach, dobra ziemia, nawadnianie i dostęp do światła słonecznego. Na pewno dotyczy to pomidorów, groszku, szczypiorku i cebuli.
Nie da się ukryć, że samodzielne uprawianie warzyw może się bardzo opłacać. Jeśli w Twoim domu warzywa są podstawą diety, to jak najbardziej rozważ ich uprawę, na czym możesz zaoszczędzić nawet setki złotych rocznie.