Filtrowanie wody w domu - jak się za to zabrać?

Marek Szydełko
30.04.2020

Coraz więcej osób zaczyna doceniać korzyści płynące z posiadania w domu systemu filtrowania wody. Okazuje się, że wcale nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, aby zapewnić sobie dostęp do krystalicznie czystej wody. Idealnym rozwiązaniem wydaje się w tym przypadku dzbanek filtrujący.

Jak działa dzbanek do filtrowania wody?

Dzbanek filtrujący to urządzenie złożone z trzech części. Są to:

  • pojemnik, do którego nalewa się wody,
  • filtr do wody,
  • pojemnik na przefiltrowaną wodę.

Nowoczesne dzbanki filtrujące są wyposażone w specjalny wskaźnik LED, który informuje o konieczności wymiany wkładu filtrującego. Dzięki temu zyskujemy pewność, że poziom filtrowania wody przez cały okres użytkowania będzie równie wysoki.

Zasada działania i obsługa dzbanka filtrującego jest banalnie prosta. Wystarczy nalać wody do pojemnika i poczekać, aż zostanie przepuszczona przez filtr. Co istotne przefiltrowana woda nie miesza się z tą, którą nalewamy z kranu do dzbanka. Na uwagę zasługuje również relatywnie krótki czas filtrowania wody. W przypadku dzbanka o pojemności 1,5 litra czas potrzebny na przefiltrowanie nie przekracza 10 minut.

Korzystając z dzbanka filtrującego, należy pamiętać, że po założeniu nowego filtra nie należy spożywać wody z pierwszej filtracji.

Dzbanki filtrujące występują w szerokiej gamie stylistycznej i kolorystycznej. Dostępne są także różne pojemności. Dzięki temu bez trudu można dobrać produkt idealnie dopasowany do potrzeb czy stylistyki kuchni. Kupując dzbanek filtrujący, warto zwracać uwagę na jego producenta. Znane marki jak Dafi czy Brita oferują produkty o określonej jakości i wysokim stopniu bezpieczeństwa. Wybierając tańsze produkty nieznanych producentów, ryzykujemy zakup urządzenia, które nie będzie należycie spełniać swojej funkcji.

Jaki filtr do wody jest najlepszy?

Średnia żywotność filtra do wody wynosi ok. 1 miesiąca. Pierwsza przefiltrowana woda nie nadaje się do picia. Przez kilka kolejnych filtrowań w wodzie mogą pojawiać się czarne drobinki, które jednak nie są niebezpieczne dla zdrowia. Aktualnie w sklepach dostępnych jest wiele wkładów, które mogą różnić się także działaniem.

Filtr do wody ma przede wszystkim poprawić jej walory smakowe, zapachowe oraz barwę. Oprócz tego zadaniem filtra jest usunięcie twardości wody, pozbawienie ją chloru oraz cząsteczek mechanicznych, które pochodzą z rur wodociągowych. Warto pamiętać, że filtry do wody nie usuwają wirusów ani bakterii. Podobnie jest w przypadku obecności żelaza i manganu. Dostępne na rynku filtry nie są w stanie poradzić sobie z tymi pierwiastkami.

Wśród najczęściej stosowanych trzeba wymienić filtr do wody ze złożem z węgla aktywnego. Ta substancja odpowiada za usuwanie chloru, a także za poprawę smaku i zapachu. Oprócz węgla aktywnego filtry do wody często zawierają żywicę jonowymienną, która usuwa twardość. W ofertach dostawców można spotkać filtry, które dodatkowo poprawiają pH wody i wzbogacają ją w jony sodu, wapnia, potasu oraz magnezu.

Dzbanek filtrujący to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. W ten sposób za niewygórowaną cenę zyskujemy możliwość znacznej poprawy jakości wody.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie