Gotowanie na wakacjach? Sprawdź, dlaczego to może być dobry pomysł

Maciej Piwowski
12.07.2022

Wakacje kojarzą się z odpoczynkiem nie tylko od pracy, ale też codziennych obowiązków domowych. Dlatego większość z nas podczas urlopu pozwala sobie na wizyty w restauracjach. Z drugiej jednak strony rosnące koszty życia coraz częściej zmuszają urlopowiczów do szukania oszczędności. Dobrym sposobem może być samodzielne gotowanie na wakacjach – na przykład korzystając z aneksu kuchennego w apartamencie czy w domku mobilnym. Dlaczego warto się na to zdecydować, przynajmniej od czasu do czasu? Oto kilka argumentów.

Duże oszczędności

Samodzielne gotowanie na wakacjach zdecydowanie się opłaca. Przykładowo: obiad dla czteroosobowej rodziny nad polskim morzem to wydatek rzędu od 150 do nawet kilkuset złotych. Za tyle śmiało można ugotować kilka obiadów własnym sumptem. Jeszcze drożej stołowanie się w restauracjach wypada za granicą – w Chorwacji czy we Włoszech trzeba się liczyć z minimalnym wydatkiem na poziomie 50 euro.

Wiesz, co jesz i serwujesz swojej rodzinie

To ważny argument dla pań, które stawiają na zdrową, zbilansowaną dietę i nie ufają daniom serwowanym w restauracjach. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie to, aby cała rodzina odżywiała się świadomie, również podczas wakacji, to samodzielne gotowanie jest po prostu najlepszą opcją.

Korzystasz z lokalnych produktów

Gotowanie na wakacjach wcale nie musi być nudne i sprowadzać się do przyrządzania dokładnie takich samych dań jak w domu. Korzystaj z lokalnych produktów, które na miejscu smakują o wiele lepiej niż w Polsce – na przykład dorodnych warzyw czy owoców morza.

Paradoksalnie oszczędność czasu

Samodzielne gotowanie może być o wiele szybszą opcją niż wizyta w restauracji. Zwłaszcza, jeśli członkowie rodziny nie mogą się dogadać w kwestii wyboru lokalu, przez co długo snujecie się od restauracji do restauracji i wciąż coś Wam nie pasuje. Szkoda na to czasu podczas urlopu.

W gotowanie można zaangażować całą rodzinę

Absolutnie nie powinno być tak, że tylko Ty odpowiadasz za przyrządzanie posiłków dla rodziny w czasie wakacji. Zaangażuj w gotowanie partnera oraz starsze dzieci. Pociechy mogą np. codziennie rano pójść do pobliskiego sklepu po pieczywo, a następnie zrobić wszystkim kanapki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.