Piekarnik z pirolizą – to marzenie niejednej pani domu. Ta technologia praktycznie rozwiązuje problem czyszczenia wnętrza piekarnika, co jest mało przyjemne i czasochłonne. W temperaturze około 500 stopni cały brud wypala się, a następnie trzeba go tylko wymieść lub odkurzyć. Jeśli nie masz piekarnika z taką funkcją, musisz radzić sobie sama. Jak dbać o piekarnik i łatwo go czyścić? Poznaj 5 najlepszych sposobów.
- Przypalone dno – jest to najtrudniejszy rodzaj zabrudzenia, ponieważ mechaniczne pozbycie się spalenizny nie wchodzi w grę z uwagi na ryzyko porysowania piekarnika. Zanim sięgniesz po agresywną chemię, wypróbuj domowy i skuteczny sposób. Dno spryskaj odrobiną wody, następnie posyp je sodą oczyszczoną. Zostaw na kilka godzin. Po tym czasie wystarczy już tylko zetrzeć dno wilgotną szmatką – będzie idealnie czyste!
- Brudne drzwiczki – odkłada się na nich przede wszystkim tłuszcz. Jeśli usuwasz go regularnie, to nie masz problemu z doprowadzeniem szyby do porządku. Jednak jeśli zdarzyło się o tym zapomnieć na kilka miesięcy, czeka Cię więcej pracy. Najskuteczniejsza okazuje się pianka do czyszczenia grilla. Pamiętaj, aby nie stosować płynu do czyszczenia szyb kominkowych, ponieważ jest silnie trujący!
- Ścianki piekarnika – jeśli są bardzo zapuszczone, zacznij od rozgrzania piekarnika do około 160 stopni, a później użyj wilgotnej szmatki i wody z octem. Jeśli to nie pomoże, sięgnij po wspomnianą już piankę do grilla. Bardzo uważaj natomiast na środki szorujące, ponieważ mogą one uszkodzić warstwę pokrywającą ścianki piekarnika, co będzie wyglądać nieestetycznie.
- Gałki piekarnika – mało kto zwraca na nie uwagę, tymczasem są one siedliskiem brudu, bakterii i innych świństw, dlatego muszą być regularnie myte – mowa także o gałkach chowanych! Użyj do tego wody z octem, ewentualnie płynu do mycia naczyń. Ułatwisz sobie pracę sięgając po szczoteczkę do zębów.
- Wentylator – nie wiedziałaś, że należy go czyścić? Przekonasz się o tym, gdy zdejmiesz osłonę i obejrzysz wiatrak. Będzie cały pokryty tłuszczem i brudem, który później przenika do Twoich potraw. Niefajnie, prawda? Dlatego regularnie czyść wentylator. Używaj do tego wody z octem, a w przypadku silnych zabrudzeń sody oczyszczonej lub pianki do grilla.
Najważniejsza jest systematyczność. Jeśli będziesz myć piekarnik po każdym użyciu, a przynajmniej raz w miesiącu, to utrzymanie go w czystości będzie znacznie łatwiejsze. Nie należy tego bagatelizować – w piekarniku przygotowujesz potrawy dla całej rodziny i na pewno nie chcesz, aby znalazły się w nich stare zanieczyszczenia.