Jak dbać o piekarnik i czyścić go bez wysiłku? 5 najlepszych sposobów

Piekarnik z pirolizą – to marzenie niejednej pani domu. Ta technologia praktycznie rozwiązuje problem czyszczenia wnętrza piekarnika, co jest mało przyjemne i czasochłonne. W temperaturze około 500 stopni cały brud wypala się, a następnie trzeba go tylko wymieść lub odkurzyć. Jeśli nie masz piekarnika z taką funkcją, musisz radzić sobie sama. Jak dbać o piekarnik i łatwo go czyścić? Poznaj 5 najlepszych sposobów.

  1. Przypalone dno – jest to najtrudniejszy rodzaj zabrudzenia, ponieważ mechaniczne pozbycie się spalenizny nie wchodzi w grę z uwagi na ryzyko porysowania piekarnika. Zanim sięgniesz po agresywną chemię, wypróbuj domowy i skuteczny sposób. Dno spryskaj odrobiną wody, następnie posyp je sodą oczyszczoną. Zostaw na kilka godzin. Po tym czasie wystarczy już tylko zetrzeć dno wilgotną szmatką – będzie idealnie czyste!
  2. Brudne drzwiczki – odkłada się na nich przede wszystkim tłuszcz. Jeśli usuwasz go regularnie, to nie masz problemu z doprowadzeniem szyby do porządku. Jednak jeśli zdarzyło się o tym zapomnieć na kilka miesięcy, czeka Cię więcej pracy. Najskuteczniejsza okazuje się pianka do czyszczenia grilla. Pamiętaj, aby nie stosować płynu do czyszczenia szyb kominkowych, ponieważ jest silnie trujący!
  3. Ścianki piekarnika – jeśli są bardzo zapuszczone, zacznij od rozgrzania piekarnika do około 160 stopni, a później użyj wilgotnej szmatki i wody z octem. Jeśli to nie pomoże, sięgnij po wspomnianą już piankę do grilla. Bardzo uważaj natomiast na środki szorujące, ponieważ mogą one uszkodzić warstwę pokrywającą ścianki piekarnika, co będzie wyglądać nieestetycznie.
  4. Gałki piekarnika – mało kto zwraca na nie uwagę, tymczasem są one siedliskiem brudu, bakterii i innych świństw, dlatego muszą być regularnie myte – mowa także o gałkach chowanych! Użyj do tego wody z octem, ewentualnie płynu do mycia naczyń. Ułatwisz sobie pracę sięgając po szczoteczkę do zębów.
  5. Wentylator – nie wiedziałaś, że należy go czyścić? Przekonasz się o tym, gdy zdejmiesz osłonę i obejrzysz wiatrak. Będzie cały pokryty tłuszczem i brudem, który później przenika do Twoich potraw. Niefajnie, prawda? Dlatego regularnie czyść wentylator. Używaj do tego wody z octem, a w przypadku silnych zabrudzeń sody oczyszczonej lub pianki do grilla.

Najważniejsza jest systematyczność. Jeśli będziesz myć piekarnik po każdym użyciu, a przynajmniej raz w miesiącu, to utrzymanie go w czystości będzie znacznie łatwiejsze. Nie należy tego bagatelizować – w piekarniku przygotowujesz potrawy dla całej rodziny i na pewno nie chcesz, aby znalazły się w nich stare zanieczyszczenia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.