Jak wygodnie przechowywać warzywa, by długo zachowały świeżość?

Maciej Piwowski
22.06.2020

Warzywa są smaczne, zdrowe i świetnie urozmaicają jadłospis. Jest jednak z nimi pewien problem: bywają dość kłopotliwe w przechowywaniu. Oczywiście najlepiej byłoby codziennie kupować świeże produkty, ale nie każda z nas może sobie na to pozwolić. Warto zatem wykorzystywać proste i sprawdzone sposoby na przechowywanie warzyw w domu, dzięki którym dłużej zachowają one świeżość. Zebraliśmy je dla Ciebie w naszym poradniku.

Nie myj warzyw po przyniesieniu ze sklepu

Nawet jeśli kupiłaś je na bazarku, to nie licz na to, że są „niepryskane”. Środki chemiczne, którymi spryskuje się warzywa, mają na celu zabezpieczenie ich przed procesem gnicia. Czy nam się to podoba czy nie, robią to wszyscy producenci. Dlatego po przyniesieniu warzyw do domu nie powinnaś ich od razu myć – zrób to dopiero bezpośrednio przed zjedzeniem czy obróbką. Dzięki temu produkty dłużej zachowają świeżość.

Lodówka

Jest idealnym miejscem do przechowywania najdojrzalszych warzyw, które są już bardzo miękkie. W lodówce śmiało można przechowywać kapustę, pomidory, kalafior, pieczarki, brokuły, sałatę, szparagi, por czy brukselkę, a także ogórki gruntowe. Pamiętaj jednak, aby umieścić te warzywa w lodówce dopiero wtedy, gdy będą już bardzo dojrzałe, ale nadal zdatne do spożycia. Możesz zamknąć je w plastikowych, szczelnych pojemnikach, by ograniczyć dopływ powietrza do produktów.

Blat kuchenny

Jeśli warzywa nie zdradzają jeszcze oznak pełnej dojrzałości, nie ma sensu pakować ich do lodówki. Lepszym miejscem będzie blat w kuchni. W takim miejscu można przechowywać chociażby ogórki, twarde pomidory, rzodkiewki, cukinię, bakłażan. Jeśli natomiast chodzi o zioła, to te wysuszone przesypujemy do słoiczków i zakręcamy, a następnie chowamy do szafki. Pamiętaj również, że jeśli nie zdążysz spożyć warzyw przechowywanych na blacie kuchennym, to po ich znacznym dojrzeniu przenieś je do lodówki, aby opóźnić proces gnicia.

Spiżarnia

Niektóre warzywa koniecznie należy przechowywać w ciemnym pomieszczeniu, pozbawionym dostępu światła słonecznego. Idealna będzie spiżarnia lub piwnica, choć może to być również większa szafka w kuchni. O jakich warzywach mowa? Przede wszystkim bulwiastych, które pod wpływem światła mają tendencję do kiełkowania. Chodzi więc głównie o ziemniaki. Podobnie postępujemy w przypadku cebuli, czosnku, marchwi, buraków o raz selera. Pamiętaj, aby wyjąć te warzywa z foliowych torebek i przełożyć np. do woreczków jutowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie