Kiedy warto wymienić blaty kuchenne?

Marek Szydełko
25.05.2021

Wymiana blatów kuchennych jest nie tylko możliwa – w wielu przypadkach jest wręcz wskazana. Nie jest to specjalnie skomplikowana operacja, stąd na taki krok decyduje się coraz więcej osób. Sprawdź, kiedy warto wymienić blaty kuchenne.

Gdy obecna kuchnia już Ci się opatrzyła

Po kilku czy tym bardziej kilkunastu latach mamy prawo znudzić się wyglądem kuchni. Jeśli meble nadal spełniają nasze oczekiwania względem funkcjonalności, to oczywiście szkoda byłoby się ich pozbywać – zwłaszcza, że jest to bardzo kosztowna inwestycja. W takiej sytuacji dobrym pomysłem będzie po prostu wymiana samych blatów kuchennych. Dzięki temu niedrogo, szybko i bez bałaganu odmienimy wygląd kuchni.

Gdy blaty są już mocno zniszczone

Porysowane, popękane czy wyblakłe blaty nie dodają Twojej kuchni uroku, a ich codzienny widok na pewno nieźle Cię denerwuje. To dość typowe w sytuacji, gdy w przeszłości zdecydowałaś się na tanie blaty laminowane. Po kilku latach intensywnego użytkowania mogą się one nadawać tylko do wymiany. Na szczęście nie jest to specjalnie kłopotliwe, ani kosztowne.

Uwaga!

Wybierając nowe blaty, szczególnie kamienne, koniecznie skonsultuj się ze stolarzem i zapytaj, czy obecne szafki są przystosowane do przenoszenia takiego ciężaru.

Gdy masz pieniądze na coś znacznie porządniejszego

Umówmy się: wymiana tanich blatów laminowanych na tanie blaty laminowane trochę mija się z celem. Skoro już się na to decydujesz, to zainwestuj w coś znacznie porządniejszego, na przykład blaty marmurowe czy granitowe. Są nie tylko piękne, ale też bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Taka inwestycja z pewnością się opłaci i pozwoli Ci cieszyć się efektownymi blatami przez wiele lat.

Gdy obecne blaty się nie sprawdzają

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Przykładowo: obecne blaty nie spełniają swojej funkcji, ponieważ bardzo łatwo się rysują, a Ty dostajesz szału widząc te ryski pod światło? A może miejscami odchodzi już okleina, która okazała się nieodporna na działanie wysokich temperatur (standard w przypadku blatów znajdujących się nad piekarnikiem elektrycznym oraz zmywarką). Podsumuj popełnione błędy i uniknij ich zamawiając nowe blaty – masz już bezcenne doświadczenie, które warto teraz wykorzystać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.