Kilka zasad prawidłowego przechowywania żywności

Maciej Piwowski
14.04.2016

Rozpoczynając swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem, wśród naszych codziennych zakupów zaczynają pojawiać się coraz to nowe produkty. Różnorodne kasze, nabiał czy zdecydowana większość warzyw zajmuje swoje miejsce w kuchennych szafkach czy lodówce. Po za zwróceniem uwagi na to co przechowujemy, przykładamy uwagę do tego „jak”?

Każdy produkt spożywczy, niezależnie od tego czy jest świeży, czy mrożony ma bardzo zróżnicowane właściwości fizyczne i chemiczne. Te drugie, będą charakteryzowały się trwałością z racji przetwórstwa technologicznego, co pozwoliło zmienić ich strukturę i cechy. Oprócz klasycznej daty przydatności do spożycia naszym zadaniem jest zapewnienie jak najlepszych warunków, a tym samym przedłużenie jego trwałość i zapobieganie przed zepsuciem. To wbrew pozorom dosyć proste, jeżeli poznamy zasady odpowiedniego przechowalnictwa.

Przede wszystkim, musimy zapoznać się z czynnikami, które mogą powodować zmianę trwałości produktów. Wśród nich wymienia się powietrze, temperaturę, wilgotność, czy czystość otoczenia. Różne grupy żywności mają cechy wymagające odmiennych warunków. Przykładowo, produkty suche takiej jak mąki, kasze, cukier, przyprawy czy nasiona strączkowe powinny być przechowywane w temperaturze 8-10 st. C, w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Warzywa, owoce i ziemniaki, czyli produkty o dużej zawartości wody „lubią” pomieszczenia wilgotne, przewiewne, w granicach 0-5 st. C, a czas ich przechowywania waha się od 4 tygodni do 4 bądź 8 miesięcy. Na szczególną uwagę zasługują tłuszcze, których optymalne warunki to brak dostępu do światła, i najniższa temperatura lodówkowa. To bardzo istotne, ponieważ złe warunki sprzyjają jełczeniu i utlenianiu tłuszczów, powodując znaczne obniżenie wartości odżywczych takie jak straty witamin. Według technologii, mleko świeże i przetwory można przechowywać do 48 godzin w temperaturze ok. 2 st, jednak obecny proces pasteryzacji znacznie zwiększa jego trwałość. Co ciekawe, nie każdym produktom pozornie wymagającym lodówki służy ten sposób przechowywania. Owoce egzotyczne, ogórki, cukinia czy pomidory wbrew pozorom psują się szybciej, dlatego najlepiej przetrzymywać je w temperaturze pokojowej. Podobnie jest z konserwami, jednak te, po otwarciu powinny bezwzględnie trafić do chłodni.

Temat przechowalnictwa żywności to dział bardzo rozległy, jednak znajomość podstawowych zasad i reguł może naprawdę ułatwić przechowywanie, zapobiegając tym samym stratom żywności.

Zdrowe diety Dietmap - poznaj zasady zdrowego żywienia!

Materiał prasowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie