Miód to jeden z najlepszych produktów spożywczych pochodzących wprost z natury. Jego znakomite właściwości odżywcze i zdrowotne były znane już w starożytności i do dziś nic się w tym względzie nie zmieniło. Miodu można używać nie tylko do herbaty czy do smarowania chleba, ale też do przyrządzania różnych wyśmienitych potraw. Przekonaj się, dlaczego warto to robić.
Miód to źródło cennych składników
Naturalny miód pszczeli składa się przede wszystkim z wody i cukrów prostych, czyli fruktozy i glukozy. Są one bezpieczne dla naszego organizmu, a także niezwykle ważne dla prawidłowej pracy mózgu. Poza tym w miodzie znajdziemy:
- Kwasy organiczne
- Olejki eteryczne
- Przeciwutleniacze
- Witaminy B1, B2, B6, B12, C
- Kwas foliowy
- Biotynę
- Mnóstwo minerałów (magnez, żelazo, mangan, wapń, potas czy fosfor)
Warto wiedzieć
Miód, choć jest bardzo kaloryczny, to zawiera mniej kalorii niż zwykły cukier. Jest także lepiej przyswajany przez organizm.
Jakie właściwości mają poszczególne rodzaje miodu?
Stojąc przed półką z miodami na pewno nie raz zachodziłaś w głowę, czym różnią się między sobą poszczególne produkty. Warto wiedzieć, że miód miodowi nierówny. Poznaj podstawowy podział:
- Miód wielokwiatowy – jest najlepszym wyborem dla osób, które walczą z infekcją górnych dróg oddechowych. Ponadto wspomaga pracę serca, wątroby i dróg żółciowych.
- Miód rzepakowy – narzekasz na problemy żołądkowe? Ten miód bardzo Ci pomoże. Ma on znakomity wpływ na pracę żołądka, dwunastnicy, ale też układu krążenia i układu oddechowego.
- Miód lipowy – szczególnie pomocny w walce z grypą czy przeziębieniem, ponieważ lipa ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Miód lipowy działa jednak także wykrztuśnie, dlatego może powodować napady kaszlu.
- Miód spadziowy – lekarze polecają jego spożywanie przez osoby cierpiące na zaburzenia trawienia. Miód spadziowy jest również świetnym lekiem, ponieważ działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie oraz wspomaga układ odpornościowy.
- Miód akacjowy – bardzo pomocny w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Powinny go spożywać osoby cierpiące na częste zgagi.
- Miód gryczany – idealny dla osób z chorobą wieńcową i zmagających się z nadciśnieniem tętniczym. Pomaga również w chorobach nerek, wspiera wzrok i słuch oraz poprawia pamięć.
- Miód wrzosowy – szczególnie polecany osobom, które cierpią na kamicę nerkową, choroby dróg moczowych, biegunki i zapalenie jelit.
- Miód mniszkowy – dodaje mnóstwo energii, dlatego powinny go spożywać osoby żyjące w stresie i narzekające na ogólne osłabienie. Ponadto jest pomocy w walce z zaburzeniami trawienia i bólami reumatycznymi.
Miód ma zatem bardzo szerokie zastosowanie zdrowotne, jednak ważne jest, aby kupować wyłącznie produkty naturalne, bez dodatku cukru czy syropu. Uważaj na powszechne oszustwa niektórych sprzedawców! Miód musi być opatrzony etykietą, na której znajdziesz m.in. datę produkcji oraz weterynaryjny numer identyfikacji.