Weki na zimę – dlaczego warto je zrobić?

Maciej Piwowski
24.08.2021

Jeszcze 30 lat temu robienie weków było tradycją większości polskich domów. Dziś coraz mniej rodzin ją praktykuje. Dużo łatwiej jest przecież iść do sklepu i kupić gotowe produkty. Chyba jednak zgodzisz się z opinią, że ich smak ma się nijak do tego, co pamiętamy z dzieciństwa. Dlatego koniecznie spróbuj odkurzyć tradycję i przygotuj weki na zimę – to nic trudnego, w Internecie znajdziesz masę prostych przepisów. Dlaczego warto poświęcić na to czas? Sprawdź tych kilka argumentów.

Super zabawa dla całej rodziny

Nie myśl, że robienie weków na zimę musi spaść wyłącznie na Twoje barki. Zaangażuj w to całą rodzinę, w tym dzieci, dla których może to być forma kreatywnej i pożytecznej zabawy. Wytłumacz im, jak to się dzieje, że warzywa w słoiku nie psują się prze wiele miesięcy, a nawet zaczynają dużo lepiej smakować. Starsze dzieci mogą już kroić i szatkować warzywa np. na domowe surówki, młodsze natomiast podpisywać słoiki i ozdabiać je rysunkami.

Zdrowe produkty dostępne na wyciągnięcie ręki przez cały rok

To najważniejszy argument, który powinien Cię przekonać do zrobienia weków na zimę. Właśnie w okresie jesienno-zimowym bardzo potrzebujemy zastrzyku witamin i minerałów, których źródłem są np. bardzo zdrowe kiszonki. Mając dostęp do takich produktów możesz realnie wspierać odporność swojego organizmu, a przede wszystkim dzieci, które notorycznie przecież łapią przeziębienie i inne choroby wirusowe.

To się opłaca

Może przemówi do Ciebie argument finansowy? W ciągu jednego popołudnia jesteś w stanie przygotować nawet kilkanaście słoików z różnego rodzaju produktami spożywczymi, które posłużą Twojej rodzinie przez całą zimę. Koszt zrobienia weków jest marginalny, sprowadza się właściwie tylko do ceny zakupu warzyw i ewentualnie samych słoików z nakrętkami. Możesz łatwo policzyć, ile na tym zaoszczędzisz w skali roku.

Szybsze robienie zakupów

Mając domowe weki nie musisz już kupować warzyw w słoikach w sklepie spożywczym, na czym nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale też czas. Będziesz robić zakupy dużo szybciej, no i jeszcze się tyle nie nadźwigasz nosząc siatki do samochodu i do domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.