Za co polubisz płytę indukcyjną?

Mateusz Nowak
05.10.2020

Płyta indukcyjna jest jedną z czterech dostępnych opcji przeznaczonych do gotowania potraw we własnej kuchni. Mamy klasyczną płytę gazową, płytę typu „gaz na szkle”, płytę ceramiczną (elektryczną) oraz właśnie indukcyjną. Zdecydowanie największe zainteresowanie w ostatnich latach budzi ta ostatnia. Rozważasz jej zakup do swojej kuchni? Sprawdź, co na pewno sprawi, że szybko ją polubisz.

Efektowny design

Płyta indukcyjna z pewnością przykuła Twoją uwagę ze względu na świetny wygląd. Można ją bardzo łatwo wpasować w nowocześnie urządzoną kuchnię. Żadnych brzydkich palników, praktycznie idealne zlicowanie z powierzchnią blatu, minimalizm – to atuty, które przemawiają do emocji, a przecież wiadomo, że nimi także kierujemy się przy zakupie różnych przedmiotów.

Łatwa obsługa

Płyta indukcyjna jest banalnie łatwa do „ogarnięcia”. Nie martw się, jeśli nigdy wcześniej jej nie używałaś i masz doświadczenie wyłącznie z gazówkami. Kilka przycisków dotykowych, cyfrowy wyświetlacz oraz wyraźnie oznaczone pola, na których stawiamy naczynia – to wszystko, co trzeba opanować. Przekonasz się, że po kilku dniach będziesz już obsługiwać swoją płytę indukcyjną z zamkniętymi oczami.

Bezpieczeństwo

Jest to jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za wybraniem właśnie płyty indukcyjnej – a już szczególnie w sytuacji, gdy masz w domu małe dzieci. Specyfiką indukcji jest to, że pola, na których gotujemy potrawy, robią tylko ciepłe, ale nie sposób się o nie oparzyć. Pod tym względem płyta indukcyjna bije na głowę ceramiczną. Dodatkowo nie da się dyskutować z argumentem, że urządzenia zasilane energią elektryczną zawsze są bezpieczniejsze od tych gazowych.

Przydatne funkcje

Nawet najprostsze i najtańsze płyty indukcyjne posiadają fajne funkcje, które bardzo ułatwią Ci życie, a na pewno gotowanie. Timer, automatyczne wyłączanie, podtrzymanie temperatury, automatyczny dobór czasu gotowania – to tylko kilka przykładów.

Łatwe utrzymanie w czystości

Ten argument również nie jest bez znaczenia. Jeśli dobrze wiesz, jak męczące i frustrujące jest mycie płyty gazowej, szczególnie tradycyjnej, to z pewnością chciałabyś o tym raz na zawsze zapomnieć. W przypadku płyty indukcyjnej mycie sprowadza się tylko do przetarcia szklanej powierzchni ścierką – ewentualnie można użyć specjalnego środka myjącego lub… płynu do szyb. Jest z tym o wiele mniej roboty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.