Moda na ubrania ekologiczne – co to oznacza w praktyce?

Mateusz Rąbalski
18.02.2022

Jednym z najważniejszych trendów w modzie ostatnich lat jest ekologia. Widać ją na wszystkich pokazach czołowych projektantów, a także w sklepach i butikach. Co ważne, ekologiczne konotacje mają związek nie tylko z designem, ale też sposobem produkcji ubrań. Czym charakteryzują się te naprawdę ekologiczne? Sprawdź w naszym poradniku.

Po tym poznasz ekologiczne ubrania

Najważniejszym kryterium pozwalającym zaliczyć dany ciuch do kategorii ekologicznych ubrań jest oczywiście materiał, z jakiego został wykonany. Musi to być materiał przyjazny środowisku naturalnemu, wytworzony z zachowaniem minimalnego wpływu na naszą planetę. Dobrym przykładem będzie tutaj bawełna organiczna.

Wyróżnia się ona tym, że do jej produkcji nie stosuje się pestycydów czy sztucznych nawozów – taka bawełna jest uprawiana zgodnie z ideą ekologicznego rolnictwa. Nie ma również mowy o modyfikacjach genetycznych (GMO).

Kupując ubrania z bawełny organicznej możesz więc mieć pewność, że nie tylko wspierasz działania pro środowiskowe, ale też mądrze inwestujesz swoje pieniądze. Takie ciuchy wyróżniają się bardzo dobrą jakością wykonania oraz są przyjazne dla ludzkiej skóry.

Ubrania z recyklingu

Budzą coraz większe zainteresowanie, ale też kontrowersje. W końcu w pierwszym odruchu raczej mało kto chciałby nosić np. kurtkę wyprodukowaną z plastikowych butelek czy koszulkę z odpadów celulozowych. Warto natomiast przełamać stereotypy i poważnie rozważyć kupowanie takich ciuchów.

Warto wiedzieć

Ubrania z recyklingu są nazywane odzieżą r-PET.

Podstawową korzyścią wynikającą z kupowania takich ubrań jest realne wsparcie naszej planety. Szacuje się, że produkcja odzieży r-PET pozwala ograniczyć emisję CO2 aż o 75 proc. Proces ten pochłania również znacznie mniej wody pitnej.

Pochodzenie

Ubrania ekologiczne wyróżniają się także tym, że powstają z poszanowaniem zasad uczciwego handlu. Warto więc wcześniej sprawdzić, czy dany producent nie ma swojej fabryki w krajach trzeciego świata, w których na porządku dziennym jest wykorzystywanie pracy dzieci i wypłacanie głodowych stawek załodze. Pochodzenie ubrania jest równie ważne, jak to, z jakiego materiału zostało ono wyprodukowane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie