Większości z nas moda kojarzy się z salonami, ściankami, ekskluzywnymi pokazami i dziwacznymi ciuchami za grube pieniądze. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że mamy w swoich garderobach ikoniczne przykłady na to, jak moda zmieniała się przez ostatnich 100 lat. W tym czasie nastąpiło wiele przełomów, które wpłynęły na to, co dziś kupujemy w sieciówkach i zakładamy na siebie. Oto te najważniejsze momenty.
Mówi Ci coś nazwisko Mary Quant? Nie? Ale na pewno doskonale znasz jej modowy wynalazek, czyli mini-spódniczkę. Quant zaprezentowała ją właśnie w 1963 roku, co doprowadziło do trzęsienia ziemi w świecie mody. Gdy o mini zaczęły się rozpisywać najważniejsze magazyny modowe, miliony Amerykanek i Europejek zapomniały o spodniach i stylu androgenicznym. „Coco” Chanel rwała włosy z głowy. W zgodnej opinii historyków mody stylizacja Mary Quant zapoczątkowała schyłek kariery wybitnej francuskiej projektantki.
W tym roku świat złapał się za głowę i długo nie mógł się otrząsnąć z szoku, jaki zafundował mu niejaki Louis Reard. Mowa o twórcy bikini – obecnie podstawowej wersji stroju kąpielowego. W tamtym czasie bikini wywołało jednak skandal obyczajowy, było zarzewiem protestów obrońców moralności i religijnych purystów. Nic to nie dało. Bikini podbiło świat i zostało okrzyknięte najważniejszym wynalazkiem od czasów bomby atomowej. Skojarzenie nie jest przypadkowe. Nazwa bikini wzięła się właśnie od atolu Bikini, na którym testowano broń nuklearną.
Yves Saint Laurent otwarcie przyznał, że żałuje, iż to nie on był ich wynalazcą. Uznał je za urzeczywistnienie tego, co chciał osiągnąć w swoim stylu. Chodzi oczywiście o dżinsy, które po raz pierwszy pojawiły się na okładkach magazynów modowych w 1943 roku. Ich autorką była Claire McCardell, a samo odkrycie było nieco przypadkowe. W środku wojny po prostu brakowało innych materiałów, dlatego projektantka sięgnęła po denim. Tak narodził się styl robotniczy, bez którego dziś nie wyobrażamy sobie mody czy choćby własnej garderoby. Dżinsy są jednym z najważniejszych odkryć świata mody.
To era, która przyniosła nam najbardziej ikoniczny rodzaj obuwia. Szpilki, bo o nich mowa, były wspólnym projektem Rogera Viviera i domu mody Dior. W 1947 roku ruszyła kampania reklamowa, która na dobre wypromowała szpilki i uczyniła z nich podstawę damskiej garderoby. Co ciekawe szpilki zostały wymyślone o wiele wcześniej, ale z myślą o mężczyznach. Dopiero Vivier odkrył je dla pań.
Zakładając na siebie któryś z tych symboli mody miej świadomość, że obcujesz z czymś wyjątkowym. Czymś, co miało duży wpływ na historię.