Abc prowadzenia ślubnego samochodu

Mateusz Nowak
01.02.2017

Jeśli nie jesteś zawodowym kierowcą, a w niedługim czasie wieźć będziesz młodą parę do ślubu, być może sen z głowy spędza Ci pytanie: jakie są zasady prowadzenia weselnego pojazdu.

Wielu kierowców, którzy dostają propozycję lub prośbę zawiezienia młodych do kościoła lub urzędu stanu cywilnego waha się, bojąc, że mogą popełnić jakąś gafę. Tymczasem nie jest to nic skomplikowanego. Aby upewnić was w tym przekonaniu, opowiemy o najważniejszych zasadach prowadzenia ślubnego samochodu.

Po pierwsze – uprawnienia

Nie ma co ukrywać. Pierwszym, zasadniczym wymogiem uprawniającym do kierowania samochodem Państwa Młodych jest posiadanie prawa jazdy! Kierowca państwa młodych to w końcu taki sam kierowca i użytkownik dróg, jak każdy inny. Musi więc posiadać odpowiednie uprawnienia, by mógł zasiąść za kółkiem. Po drugie, prowadząc samochód musi być on bezwzględnie trzeźwy oraz stosować się do przepisów ruchu drogowego. To najważniejsze zasady, jakich przestrzegać musi kierowca młodej pary, który wioząc państwa młodych do ślubu pamiętać musi o bezpieczeństwie swoim, państwa młodych oraz innych użytkowników dróg.

Sposób prowadzenia

Decydując się na to, by zasiąść za kółkiem samochodu państwa młodych pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Konieczne jest, by przyjeżdżając po nich - samochód zaparkować przodem do kierunku jazdy. Choć dla większości osób jest to naturalne, bywa, iż państwo młodzi po wejściu do samochodu zamiast jechać prosto do kościoła, muszą uczestniczyć w nawracaniu samochodu i manewrowaniu pomiędzy innymi samochodami. I choć oczywiście nie jest to faux pas, wygląda jednak dość kiepsko i mało elegancko. A nade wszystko szkoda na to czasu.

Będąc kierowcą najważniejszego w weselnym orszaku pojazdu jedź płynnie, spokojnie i nie za szybko. Dzięki temu jadące za Tobą samochody na salę weselną, pod urząd, czy kościół nie stracą Cię z oczu, a co za tym idzie bez problemu trafią na miejsce.

Coś dla efektu

Kierowca samochodu państwa młodych oraz pozostali kierujący weselnymi pojazdami mogą pozwolić sobie na pewne „efekciarskie” pomysły. Często spotykanym projektem jest objeżdżanie kilkukrotne ronda przez samochody należące do weselnego orszaku. Co prawda blokuje się w ten sposób rondo dla innych pojazdów, jednak jest to jedynie chwilowa niedogodność, która witana jest z reguły entuzjastycznie przez innych kierowców. Dozwolone i mile widziane jest też trąbienie samochodów znajdujących się w orszaku weselnym.

Sprawy techniczne

Jeśli zdecydujesz się na kierowanie samochodem państwa młodych nie zapomnij o założeniu eleganckiego garnituru. Jeśli ślub odbywa się latem, koniecznie włącz wcześniej klimatyzację, jeśli zaś zimą – nagrzej samochód. Koniecznie wybierz się też przed wielkim dniem do myjni samochodowej, tak by samochód dosłownie błyszczał!

Artykuł powstał przy współpracy z właścicielem portalu wesele-slub.com - strona o tematyce weselnej

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie