Ślub, jak każda inna uroczystość wywodząca się z tradycji ludowej, jest nierozerwalnie związany z wieloma przesądami. Część z nich budzi dziś uśmiech politowania, jednak nie brakuje i takich, które trzymają się całkiem mocno. Kilka przykładów takich ślubnych przesadów omawiamy w naszym artykule.
To jeden z najpopularniejszych przesądów, zgodnie z którym Pan Młody nie powinien zobaczyć Panny Młodej w sukni ślubnej przed ceremonią zaślubin. Podobni przynosi to pecha i zwiastuje nieszczęśliwe małżeństwo.
To kolejny bardzo dobrze znany przesąd, który ostał się do naszych czasów i nadal jest praktykowany. Coś nowego symbolizuje nowe życie, coś starego oznacza ciągłość tradycji, natomiast coś pożyczonego ma zapewnić wsparcie bliskich. Coś niebieskiego to z kolei symbol wierności i czystości.
Wiele osób nadal wierzy, że ślub zawarty w miesiącu, który w nazwie ma literę „r” (np. marzec, czerwiec, wrzesień), zapewnia szczęście i trwałość małżeństwa. Nie brakuje par, które naprawdę serio odrzucają możliwość powiedzenia sobie „Tak” np. w kwietniu czy listopadzie.
Zgodnie z tym popularnym przesądem deszcz w dniu ślubu oznacza szczęście, bogactwo i błogosławieństwo dla Pary Młodej.
Tradycja sypania ryżu tuż po wyjściu z kościoła czy urzędu jest silnie związana z wierzeniami ludowymi. Zwyczaj ten ma przynieść młodym obfitość i dostatek oraz szczęście w małżeństwie.
Ten przesąd głosi, że jeśli Panna Młoda uroni łzy przed ślubem, to zapewni sobie szczęście w małżeństwie. Ma to symbolizować, że Panna Młoda wypłakała już wszystkie smutki.
Włożenie monety do buta Panny Młodej ma rzekomo zapewnić dostatek i stabilność finansową w małżeństwie. Zgodnie z tradycją moneta powinna być umieszczona w lewym bucie.