Gdy przyszła teściowa wtrąca się w przygotowania do ślubu…

Piotr Kowalczyk
19.03.2021

Decydując się wyjść za mąż musisz mieć świadomość, że od tej pory Twoje życie pośrednio będzie związane również z życiem teściów. Z pewnością będą oni chcieli utrzymać kontakt z synem, a w przyszłości także z wnukami. Dobrze jest zatem dobrze dogadywać się z teściami, a już szczególnie z teściową. Trudno jednak utrzymać nerwy na wodzy, gdy matka narzeczonego wtrąca się w przygotowania do ślubu, non stop Cię poucza, a nawet podejmuje różne decyzje za Twoimi plecami. Co wtedy robić? Mamy kilka wskazówek.

Powiedz o tym narzeczonemu

Przede wszystkim nie powinnaś „kopać się” z teściową we własnym zakresie. Zwłaszcza, że formalnie nadal jest to dla Ciebie obca kobieta. Jeśli przyszła teściowa zaczyna Ci już mocno działać na nerwy i nie jesteś w stanie jej kulturalnie okiełznać, to powiedz o wszystkim narzeczonemu. W końcu to jego matka i to on powinien jej konkretnie wytłumaczyć, że nie życzy sobie, aby wtrącała się w przygotowania – zwłaszcza, jeśli teście nie finansują ślubu i wesela (w przeciwnym razie sytuacja będzie niezręczna).

Oczywiście nie stawiajcie sprawy na ostrzu noża. Poproś narzeczonego, aby wyjaśnił swojej matce, że masz wizję ślubu i wesela, którą chcesz zrealizować sama, bez niczyjej pomocy. Zaangażowanie teściowej wcale nie musi wynikać z jej złośliwości, ale np. z cech charakteru.

Przekaż część obowiązków teściowej

Bardzo dobrym pomysłem na zażegnanie lub uniknięcie ewentualnych konfliktów jest pozwolenie teściowej, aby zaangażowała się w przygotowania do ślubu. Wszystko w myśl zasady: „wilk syty i owca cała”. Oczywiście przekaż teściowej tylko te obowiązki, na które sama nie masz czasu lub po prostu nie chcesz się nimi zajmować.

Może to być na przykład udekorowanie kościoła, wynajęcie samochodu do ślubu, załatwienie ryżu i płatków róż czy cokolwiek innego. Dzięki takiemu rozwiązaniu teściowa poczuje się potrzebna, a Ty będziesz mogła skupić się na tych elementach, które są dla Ciebie kluczowe.

Jasno określ własne kompetencje

Czyli wytłumacz teściowej, na czym bardzo Ci zależy i zasugeruj, aby nie wtrącała się w te obszary. Wyjaśnij jej, że np. sama chcesz wybrać suknię ślubną, zaproszenia dla gości czy udekorować stoły w restauracji i nie potrzebujesz do tego pomocy. Bądź uprzejma, ale stanowcza – jeśli teściowa jest osobą inteligentną, to sama powinna się wycofać, by nie generować niepotrzebnych konfliktów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.