Jak grzecznie przekazać gościom weselnym, że Para Młoda oczekuje gotówki? 5 sposobów

Piotr Kowalczyk
12.12.2016

W dobrym guście jest okazać radość z każdego wręczonego prezentu, jednak wiele przyszłych Par Młodych nie robi żadnej tajemnicy z tego, że najchętniej przyjęliby od weselników koperty. Z drugiej strony takie otwarte „domaganie się” konkretnego prezentu może zostać bardzo źle odebrane. Jak wybrnąć z tego problemu? Poznaj 5 sposobów na grzeczne zakomunikowanie gościom, że na prezent ślubny oczekujecie gotówki.

  1. Informacja w zaproszeniu – to najczęściej praktykowana metoda. W zaproszeniu można umieścić zabawny wierszyk, który będzie się kończyć „wezwaniem” do wręczenia Parze Młodej pieniędzy i np. butelki wina zamiast kwiatów. Oczywiście nie może to mieć charakteru przymusu – należy wybrać taką formę wypowiedzi, aby nie urazić gości i nie stawiać ich pod ścianą.
  2. Objazd po rodzinie – wielu narzeczonych praktykuje zwyczaj osobistego zapraszania na ślub najbliższej rodziny. Warto to wykorzystać do szczerego zakomunikowania, jakiego prezentu oczekujecie. Ludzie są coraz bardziej praktyczni i na pewno sporo osób otwarcie zapyta Was, czy chcecie prezent czy może gotówkę. Wbrew pozorom ludzie wolą wręczać to drugie, bo odpada wówczas problem wymyślania jakichś oryginalnych prezentów.
  3. Pomoc rodziców – krępujący obowiązek poinformowania gości o chęci otrzymania pieniędzy można też zrzucić na rodziców. Warto poprosić ich, aby w rozmowach z rodziną delikatnie i niby spontanicznie wspominali, że Młodzi wolą gotówkę niż prezenty. To powinno załatwić sprawę, przynajmniej w przypadku części gości.
  4. Na okrętkę – to metoda, którą można wykorzystać podczas wizyt u rodzin, które zostały zaproszone na ślub. Bliscy na pewno będą wypytywać o przygotowania do uroczystości, sukienkę, alkohol, wystrój sali itd. Wówczas dobrym pomysłem będzie wspomnienie o tym, że np. po ślubie chcecie kupić nowe meble czy dozbierać pieniądze do kredytu, ewentualnie zmienić auto. Inteligentni ludzie na pewno domyślą się, że jest to aluzja do oczekiwanych prezentów.
  5. Licz na gości – domaganie się pieniędzy jest skrajnie nieeleganckie, dlatego jeśli nie chcesz wykorzystać żadnego z naszych sposobów, to po prostu licz na to, że goście sami się domyślą, czego potrzebujecie. Tak naprawdę ludzie coraz rzadziej przynoszą ze sobą prezenty, bo po prostu nie chce im się ich szukać. Pieniądze do koperty wkłada się w 3 sekundy. Oczywiście zawsze znajdą się różne ciotki, które w trosce o zdrowy sen małżonków przyniosą pościel, ale trzeba to zaakceptować i cieszyć się z praktycznego prezentu.

Pamiętaj też, że otrzymanie 3 żelazek i 5 tosterów nie jest jeszcze końcem świata. Istnieje coś takiego jak portale ogłoszeniowe, za pośrednictwem których można łatwo spieniężyć niechciane prezenty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.