Jak sadzać gości na weselu? Zasady savoir vivre

Krzysztof Jagielski
03.01.2022

Wydaje się, że posadzenie gości na weselu jest banalnie prostą sprawą. W rzeczywistości jednak większość par młodych popełnia tutaj kilka podstawowych błędów i nieświadomie łamie zasady weselnego savoir vivre. O czym zatem warto pamiętać? Dowiedz się, jak prawidłowo sadzać gości na weselu.

Zasada rozdzielania par

Mało kto o niej wie, ponieważ w polskiej kulturze wydaje się ona nielogiczna. Tymczasem ma wielki sens. Rozdzielanie par sprzyja weselnej integracji. W końcu np. małżonkowie na co dzień mają dość czasu, aby się nagadać, dlatego warto zadbać o to, aby podczas wesela mogli nadrobić zaległości towarzyskie i porozmawiać z członkami dalszej rodziny czy zupełnie obcymi osobami od strony zięcia/synowej.

Wdrożenie tej zasady jest bardzo proste. Przydzielając miejsca dbamy o to, aby pary nigdy nie siedziały obok siebie. Złotym środkiem będzie poprzeplatanie ich z innymi parami.

Kto siada najbliżej pary młodej?

Tutaj także często są popełniane prozaiczne błędy przeciwko weselnemu savoir vivre. Zasada jest niezmienna: obowiązuje kryterium pokrewieństwa i „ważności”. Zawsze na pierwszych krzesłach obok nowożeńców zasadzamy ich rodziców, ale znów pamiętając o rozdzielaniu par. Czyli: po lewej ręce pana młodego siada jego teściowa i tata, natomiast po prawej ręce panny młodej jej teść i mama.

Dalej sadzamy dziadków, a dopiero później świadków z obu stron – nawet jeśli nie należą oni do rodziny, to i tak mają bardzo ważny status weselny, dlatego muszą być docenieni przydzieleniem im miejsc jak najbliżej nowożeńców.

Co z dziećmi?

Z dziećmi zawsze jest kłopot, ponieważ trudno będzie zmusić je do siedzenia na wyznaczonych miejscach przez całe wesele. Warto natomiast zadbać o dopilnowanie podstawowych zasad savoir vivre przynajmniej na samym początku imprezy.

Maleńkie dzieci zawsze sadzamy obok rodziców, ewentualnie dziadków, jeśli takie były ustalenia rodzinne. Śpiącego w wózku maluszka można natomiast ułożyć w kącie sali, chroniąc go przed hałasem.

Z kolei jeśli chodzi o starsze dzieci, które już samodzielnie jedzą i nie potrzebują stałej kontroli ze strony rodziców, to sadzamy je jak najdalej od nowożeńców, najlepiej w wydzielonej części stołu, gdzie dzieci mogą przebywać we własnym towarzystwie.

Na koniec jeszcze jedna, ale kluczowa kwestia: uważamy na konflikty. Jeśli wiesz, że niektórzy zaproszeni goście są ze sobą skonfliktowani, to nie sadzaj ich blisko siebie, nawet jeśli będzie to wymagać nagięcia opisanych wyżej zasad savoir vivre.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.