Jak wytłumaczyć rodzicom, że nie chcecie ślubu?

Marek Szydełko
07.02.2022

W polskiej kulturze ślub wciąż jest uznawany za naturalną kontynuację związku. Z roku na rok przybywa jednak par żyjących ze sobą bez formalizacji. Nie wszyscy jednak potrafią to zaakceptować, a w szczególności dotyczy to rodziców, którzy pewnie marzą o ujrzeniu Was na ślubnym kobiercu. Jak zatem delikatnie wytłumaczyć im, że na razie nie planujecie takiego kroku? Oto kilka wskazówek.

Użyjcie argumentu finansowego

Uwaga jednak – może on okazać się nieskuteczny, jeśli rodzice postanowią przejść do kontrofensywy i zaproponują chęć sfinansowania ślubu oraz wesela. Dlatego zachowajcie czujność. W każdym razie argument finansowy może być całkiem dobrym wytrychem i dać Wam trochę oddechu po serii ciągłych pytań o to, kiedy nareszcie zdecydujecie się stanąć na ślubnym kobiercu.

Możecie powiedzieć, że Wasz wymarzony ślub jest bardzo kosztowny, dlatego najpierw musicie uzbierać potrzebną sumę. Nie chcecie iść na żadne kompromisy, planujecie huczne wesele, a to wymaga pokaźnego budżetu. Powinno zadziałać, przynajmniej na jakiś czas.

Powiedzcie, że nie macie czasu na przygotowania

Ten argument jest o tyle dobry, że bardzo trudno jest go zbić. Jeśli faktycznie jesteście ludźmi bardzo zapracowanymi, to możecie nie mieć głowy do przygotowań. Szczerze o tym powiedzcie i zadeklarujcie, że w bliżej nieokreślonej przyszłości z pewnością znajdziecie czas, aby pomyśleć o organizacji ślubu.

Wasi rodzice powinno poczuć się uspokojeni wiedząc, że najpierw chcecie uporządkować swoje sprawy zawodowe, a dopiero później przejść do etapu formalizacji związku. Oczywiście nie musicie ich uświadamiać, że tak naprawdę obecnie w ogóle nie rozważacie ślubu i może się to nie zmienić przez kilka najbliższych lat.

Zbudujcie obraz odpowiedzialnych ludzi

Świetnym sposobem na to, aby nareszcie uciąć te nudne i frustrujące dyskusje na temat Waszego ślubu (którego wcale nie chcecie) jest sięgnięcie po argument uwielbiany przez wszystkich rodziców – odpowiedzialność.

Wyjaśnijcie, że ślub to w Waszej ocenie bardzo poważna decyzja, która powinna być zwieńczeniem pewnego okresu w życiu. Podkreślcie, że chcecie najpierw zbudować bezpieczeństwo finansowe, kupić mieszkanie, urządzić się w nim i umocnić swoje pozycje w pracy, a dopiero później wziąć ślub i mieć dzieci. Powinno w zupełności wystarczyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.