Jak zaplanować ślub?

Marek Szydełko
29.03.2021

Stoicie przed zadaniem, jakim jest organizacja ślubu? Musicie więc wiedzieć, że nie jest to proste zadanie, dlatego należy je rozplanować z dużym wyprzedzeniem czasowym. Najpierw należy odbyć szczerą rozmowę, dzięki której dowiecie się, jak dana osoba wyobraża sobie swój wymarzony ślub. Warto również już na początku wybrać czas ślubu - odbędzie się on w czasie zimy, czy może wtedy, gdy za oknami będzie bardzo gorąco? Sprawdź nasz artykuł, z którego dowiesz się jak zaplanować ślub!

Ślub za rok - co trzeba załatwić już teraz?

Ten wyczekiwany przez Was dzień odbędzie się za rok? Mimo że to sporo czasu, to jednak już teraz musicie załatwić kilka spraw. Przede wszystkim zajmijcie się organizacją spotkania dla obu rodzin, podczas którego podejmiecie najważniejsze decyzje takie jak: 

  • termin ślubu,
  • rodzaj ceremonii ślubnej,
  • wybór parafii i urzędu,
  • oraz zarezerwowanie terminu u fotografa.

Na tym etapie warto także zająć się świadkami - dokonać wyboru, a także potwierdzić ich kandydaturę. Niemniej ważne jest wczesne przygotowanie listy gości, a także określenie budżetu. Musicie również znaleźć lokal, w którym odbędzie się przyjęcie - warto to zrobić z rocznym, a nawet większym wyprzedzeniem, bowiem terminy w najlepszych restauracjach rezerwowane są nawet na kilka lat do przodu!

Kolejnym Waszym zadaniem, które musicie wykonać na około 12 miesięcy przed ślubem, jest zamówienie orkiestry weselnej. Podobnie jak w przypadku lokali - najlepsze zespoły muzyczne są zamawiane ze znacznie większym wyprzedzeniem, więc jeśli zależy Wam na tym, aby był to TEN zespół czy DJ, to zarezerwujcie termin jak najwcześniej. Panny Młode muszą również zająć się zamówieniem sukni ślubnej, natomiast mężczyźni muszą znaleźć odpowiedni strój - zamówić go czy też kupić gotowy garnitur. 

Ślub za pół roku, coraz mniej czasu - czym trzeba się zająć?

Ślub za 6 miesięcy? W takim razie musicie się spiąć i dopiąć niektóre rzeczy na ostatni guzik. Przede wszystkim pamiętajcie o zamówieniu fotografa i kamerzysty - jeśli nie zrobiliście tego wcześniej. Musicie również podjąć ostateczną decyzję dotyczącą ilość gości oraz wybrać najlepsze zaproszenia i je rozesłać. Na tym etapie warto również zapoznać się z ofertami biur turystycznych i postanowić, gdzie wybierzecie się w podróż poślubną. Gdy już wybierzecie miejsce i termin, to pamiętajcie, aby poprosić o wolne w pracy. 

Mimo że pół roku to niezbyt wiele czasu, to wystarczająco, aby dokonać jakichś zmian w wyglądzie. Nie podoba Ci się mała szpara między zębami? A może chcesz zrzucić kilka kilogramów? Na spokojnie zdążysz to wszystko skorygować!

Ceremonia ślubna lada moment…

Gdy do ślubu pozostają dosłownie tygodnie, to musicie upewnić się, że wszystko zostało załatwione, a także zadbać o pozostałe kwestii. Przede wszystkim zajmijcie się przygotowaniem potrzebnych dokumentów. Bardzo ważny jest też zakup obrączek i ich wygrawerowanie. Poza tym zadbajcie o szczegóły takie jak:

  • ustalenie noclegów dla gości,
  • podpisanie intercyzy - jeśli macie to w planach,
  • transport do ślubu,
  • oraz zamówienie oprawy muzycznej.

W momencie, gdy do ślubu pozostało około 8 tygodni, warto potwierdzić wszystkie zarezerwowane terminy, a także ustalić z podwykonawcami wszelkie najważniejsze kwestie. Musicie również zadbać o zarezerwowanie wizyty u fryzjera i wizażysty - czyli u ekspertów, którzy zajmą się Waszym wyglądem w tym wyjątkowym dniu. Fryzjer ślubny jest osobą, do której warto umówić się również z większym wyprzedzeniem (możesz to zrobić tutaj), ponieważ najlepsi fryzjerzy mają pełny kalendarz nawet na rok do przodu!

Zbliżający się ślub to również dobry moment, aby podjąć decyzje o wszelkich atrakcjach ślubnych i weselnych. Zadbajcie także o wyjątkowo piękny wystrój sali i kościoła - pomoże Wam w tym dobry florysta. Niemniej ważne jest ustalenie całego menu - wraz z alkoholami i ciastem weselnym, a także zadbanie o drobne elementy takie jak wiązanka ślubna, czy kwiaty dla rodziców. Jeśli planujecie zorganizować wieczory kawalerskie i panieńskie (sprawdź), to również jest to świetny czas na ustalenie ich szczegółów.

A gdy do ceremonii ślubnej pozostaną dwa tygodnie, to czas, aby udać się do fryzjera ślubnego na próbną fryzurę, jak i odwiedzić osobę, która wykona znakomity próbny makijaż. Te ostatnie chwile przed ślubem to dobry czas na dopięcie wszystkich kwestii, jak i również relaks. Nie ma powodu do stresu - jeśli zapoznaliśmy się z naszym artykułem, to na pewno o niczym nie zapomnieliście!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.