Jak zaplanować ślub i wesele? Kalendarz dla przyszłych nowożeńców

Piotr Kowalczyk
16.07.2021

Sukces niezapomnianej ceremonii zaślubin i udanego przyjęcia weselnego w dużej mierze zależy od właściwej organizacji. Warto dokładnie zaplanować, kiedy i co zamawiać, żeby ze wszystkim zdążyć i mieć bezpieczny zapas czasu. Sprawdź, jak zorganizować ślub i wesele, aby mieć wszystko pod kontrolą.

Tuż po zaręczynach

Jeśli zaręczyny są początkiem nowej drogi i oboje chcecie wstąpić w związek małżeński, najlepiej będzie, jeśli kilka dni lub tygodni po oświadczynach zorganizujecie spotkanie zapoznawcze obu rodzin – pozwólcie, by Wasi najbliżsi mogli się lepiej poznać. 

Ustalcie wstępną datę ślubu i przedstawcie swoją wizję tego wydarzenia – to Wasz dzień, dlatego jeśli chcecie np. wcześniej wziąć ślub w USC, a potem kościelny, zamiast tradycyjnego konkordatowego, nie ulegajcie naciskom innych osób i zorganizujcie to po swojemu. 

12-10 miesięcy przed ślubem 

Zaplanujcie budżet ślubny, wybierzcie parafię lub urząd i zarezerwujcie datę. W przypadku ślubów cywilnych czas oczekiwania jest zwykle znacznie krótszy (około miesiąca), ale jeśli chcecie datę w jednym z letnich – typowo ślubnych – miesięcy, zgłoście termin z większym wyprzedzeniem. 

W tym czasie możecie też rozejrzeć się za fotografem, orkiestrą i lokalem na przyjęcie weselne. Ułóżcie wstępną listę gości, wybierzcie świadków.

9-6 miesięcy do ślubu

To najwyższy czas na wybór sukni. Większość salonów ślubnych potrzebuje około 6 miesięcy na sprowadzenie materiału, uszycie i dopasowanie sukni do sylwetki przyszłej panny młodej. 

Ustalcie styl, w jakim chcecie wyprawić przyjęcie i zacznijcie przeglądać ślubne inspiracje. Wiele sal weselnych oferuje podstawowy wystrój, a wszelkie nietypowe dekoracje będą Waszą inicjatywą. Sprawdźcie, jakie ozdoby weselne są najmodniejsze i co w danym roku jest największym trendem. To właśnie detale i dekoracje sprawią, że dzień zaślubin zyska wyjątkowej oprawy i zostanie w pamięci gości na długi czas. 

5-2 miesięcy przed ślubem

Wasze marzenia wkrótce staną się rzeczywistością, ale zanim do tego dojdzie, macie jeszcze kilka obowiązków. Wybierzcie i roześlijcie zaproszenia. Im wcześniej to zrobicie, tym większa szansa na to, że goście pojawią się na przyjęciu. Zgromadźcie potrzebną dokumentację i zamówcie obrączki. Zaplanujcie, czym pojedziecie do ślubu i zamówcie pokoje dla gości – jeśli jest taka konieczność. 

Na dwa miesiące przed ślubem warto wybrać florystkę i zarezerwować fryzjera oraz kosmetyczkę. Spotkajcie się też z orkiestrą, by omówić, przy jakiej muzyce będziecie się bawić oraz jakie zabawy chcecie mieć w trakcie wesela. Zamówcie też tort i ciasta. 

1 miesiąc przed ślubem

Wybierzcie strój dla narzeczonego. Dopilnujcie, aby goście potwierdzili swoją obecność lub poinformowali o nieobecności. Ustalcie menu oraz układ stołów i nakryć na sali. Przyszła panna młoda powinna też omówić z florystką wygląd bukietu i wybrać się na próbne czesanie i makijaż. 

Zorganizujcie wasze wieczory panieńskie i kawalerskie. Opowiedzcie starszym, jakie macie wobec nich oczekiwania i spotkajcie się z księdzem, aby dopiąć ustalenia związane z uroczystością (np. to, czy ktoś z gości będzie śpiewał psalm lub czy ojciec poprowadzi pannę młodą do ołtarza). Zaplanujcie, jak chcecie usadzić gości na sali – to bardzo ważny etap, od którego zależy dobre samopoczucie Waszych najbliższych podczas przyjęcia.

1-2 dni przed ślubem

Przygotujcie niezbędnik weselny (chusteczki, igły, nici, agrafki, tabletki przeciwbólowe itd.) i dostarczcie winietki na salę. Ustalcie godziny odbioru kwiatów, przyjazdu samochodu, fotografa. Znajdźcie chwilę na odpoczynek i wspólny spacer albo kolację.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.