Kto może być świadkową na ślubie?

Mariusz Siwko
25.01.2022

Bycie świadkową na ślubie to bardzo odpowiedzialna funkcja, dlatego z reguły o jej pełnienie prosimy wyłącznie zaufane, bliskie nam osoby. Najczęściej jest to siostra lub przyjaciółka, ewentualnie ktoś z dalszej rodziny. Pamiętajmy natomiast, że nie każda kobieta może być świadkową. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc dostąpić tego – jakby na to nie patrzeć – zaszczytu? Sprawdź w naszym poradniku.

Świadkowa na ślubie cywilnym

Decydując się na ślub cywilny i szukając świadkowej trzeba zwrócić uwagę wyłącznie na dwie kwestie:

  • Czy dana osoba ma ukończone 18 lat?
  • Czy przyszła świadkowa jest osobą sprawną fizycznie i intelektualnie?

Pierwsza kwestia jest zrozumiała – świadkową może być wyłącznie kobieta pełnoletnia, która legitymuje się dowodem osobistym lub paszportem. Więcej kontrowersji budzi natomiast ten drugi wymóg. O co w nim chodzi?

Prawo nakazuje, aby świadkowa (podobnie jak świadek) była w stanie poświadczyć, że widziała akt zaślubin i słyszała złożenie przysięgi małżeńskiej. Z tego powodu z roli świadkowej niestety wykluczone są kobiety niesłyszące i niewidome, a także niepełnosprawne intelektualnie (mogące nie rozumieć, w jakim wydarzeniu biorą udział).

Świadkowa na ślubie kościelnym

Wbrew obiegowej opinii Kościół katolicki nie nakłada żadnych dodatkowych obowiązków na świadków ślubu konkordatowego. Zgodnie z umową zawartą między państwem polskim a Stolicą Apostolską niedopuszczalne jest, aby proboszcz ograniczał możliwość pełnienia funkcji świadkowej osobie, która np.:

  • jest niewierząca,
  • jest innego wyznania,
  • ma inne przekonania religijne,
  • nie odebrała sakramentów,
  • nie wyspowiadała się.

Wymogi względem świadkowych i świadków są dokładnie takie same, jak w przypadku ślubu cywilnego, czyli musi to być osoba pełnoletnia i sprawna fizycznie oraz intelektualnie. Jeśli natomiast proboszcz robi tutaj jakiekolwiek problemy i np. żąda, aby świadkowa okazała świadectwo bierzmowania, to jego działanie jest bezprawne i powinno zostać zgłoszone w Kurii Diecezjalnej.

Na koniec dodajmy jeszcze, że polskie prawo nie wyklucza sytuacji, w której są dwie świadkowe lub dwóch świadków.

 

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie