Rozwód? Najpierw dobrze się zastanów!

I żyli długo i szczęśliwie – takie zakończenia coraz częściej można spotkać tylko w bajkach. W Polsce, podobnie jak w wielu krajach Europy, od lat zauważalnie rośnie liczba rozwodów. To nie tylko efekt kryzysu rodziny, ale także większej świadomości swoich praw i chęci życia w zgodzie ze sobą, szczególnie wśród kobiet. Jeśli Twoje małżeństwo jest wybitnie nieudane i zbierasz się na powiedzenie mężowi, że chcesz rozwodu, raz jeszcze dobrze przemyśl swoją decyzję. Oto najważniejsze wątpliwości, które powinnaś wziąć pod uwagę.

Ekstremalnie poważna decyzja

Rozwód to koniec pewnego istotnego okresu w życiu i wydarzenie, którego z pewnością nie zapomnisz. Wasza decyzja wywróci do góry nogami życie innych ludzi, w tym rodziców, a przede wszystkim dzieci, o ile je oczywiście macie. W takiej sytuacji nie możesz zakładać, że to tylko Twoja decyzja i tylko Ty będzie ponosić jej konsekwencje.

Na pewno nie powinnaś ulegać emocjom. Jeśli w małżeństwie coś się zepsuło, postaraj się rzeczowo i na chłodno ocenić, o co chodzi i czy istnieje szansa, aby to naprawić. Największym problemem z pewnością jest zdrada i tutaj szanse na wybaczenie są nikłe. Jednak jeśli do niej nie doszło, to znalezienie nici porozumienia powinno być w Waszym zasięgu.

Jak będzie wyglądać Wasze życie po rozwodzie?

Bardzo poważnie się nad tym zastanów, bo po rozwodzie zamiast jednej rodziny, zostaną dwie osoby prowadzące oddzielne gospodarstwa domowe. Z kim zamieszkają dzieci? Co ze wspólnym mieszkaniem/domem, inwestycjami, kredytami? Jak mądrze i uczciwie podzielić majątek? Są to prozaiczne, ale niezwykle ważne pytania, bo od odpowiedzi na nie w dużej mierze będzie zależeć Wasze osobne życie.

W przypadku kobiety często istotną kwestią jest to, czy poradzisz sobie finansowo bez męża? Jeśli to on zarabiał znacznie więcej, nagle przestaniesz mieć dostęp do jego pieniędzy. Owszem, będzie musiał płacić alimenty na dzieci, ale czy to zrekompensuje Ci wszystko? Czy będzie Cię stać na życie w tym samym miejscu i na choć zbliżonym poziomie?

Co tak naprawdę skłania Cię do rozwodu?

Powody, dla których ludzie się rozwodzą, są bardzo różne i ile rozpadających się małżeństw, tyle historii. O co poszło w Waszym przypadku? Dlaczego jesteś zdecydowana na tak drastyczny krok? Czy naprawdę te powody są aż tak ważne, aby przekreślać dotychczasowe życie?

Każde z tych pytań nabiera podwójnego znaczenia, jeśli nadal kochasz męża, a on kocha Ciebie. Wówczas naprawdę warto kilkakrotnie przeanalizować dzielące Was różnice i spróbować z nimi powalczyć. Oczywiście ma to sens tylko wtedy, gdy w domu nie doszło do przemocy, zdrady czy czynów zabronionych.

Na koniec zastanów się jeszcze nad tym, w jaki sposób zamierzasz przeprowadzić rozwód. Czy mąż zgodzi się na brak orzekania o winie? Czy jesteś przygotowana na wielomiesięczne chodzenie po sądach i przeżywanie wielkiej traumy? Teraz, w emocjach, być może o tym nie myślisz, ale takie problemy również Cię dosięgną.

Jeśli zatem rozważasz rozwód, musisz być pewna, że tego właśnie chcesz. Ratowanie związku, w którym nie ma miłości, jest bez sensu, ale jeśli ta miłość nadal się tli, może warto o nią jeszcze zawalczyć?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.