Ślub, a co po nim? Formalności, których musicie dopilnować

Piotr Kowalczyk
14.05.2018

Było dużo zamieszania, nerwów, ale już macie to za sobą. Oficjalnie jesteście małżeństwem i możecie powoli planować podróż poślubną. Powoli! Wcześniej musicie dopilnować różnych formalności, które najczęściej dotyczą świeżo upieczonej mężatki. W naszym poradniku znajdziesz praktyczną checklistę spraw do załatwienia.

Nowy dowód osobisty

Jeśli po ślubie przyjęłaś nazwisko męża lub też dodałaś je do panieńskiego, masz obowiązek wymiany dowodu osobistego. Stary po prostu jest już nieaktualny. W tym celu udaj się do swojego urzędu gminy i złóż stosowny wniosek, pamiętając o dostarczeniu zdjęcia. Na nowy dowód poczekasz maksymalnie 30 dni.

Nowe prawo jazdy

Obowiązuje tutaj dokładnie ta sama zasada, jak przy dowodzie osobistym. Zmiana nazwiska lub jakichkolwiek innych danych, które znajdują się w prawie jazdy (np. miejsca zameldowania), obliguje Cię do wystąpienia o nowy dokument. Wniosek złożysz w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Nowe prawko dostaniesz po 2-3 tygodniach.

Zmiana danych w urzędzie skarbowym

Jeśli zmieniasz miejsce zamieszkania, to być może znajdziesz się pod jurysdykcją nowego urzędu skarbowego. Urząd musi również zostać poinformowany o jakiejkolwiek zmianie danych osobowych, czyli np. nowym nazwisku. Na szczęście raczej nie będziesz musiała odwiedzać skarbówki osobiście. Podczas składania wniosku o nowy dowód osobisty poproś urzędnika o wydanie formularza NIP-3. Wypełnij go, a procedura poinformowania urzędu skarbowego o zmianach ruszy automatycznie.

Wizyta w banku

Co prawda niewiele młodych małżeństw decyduje się na założenie wspólnego rachunku bankowego, ale jeśli czujecie taką potrzebę, to po otrzymaniu nowego dowodu osobistego ruszcie do banku lub załóżcie konto przez Internet. Kiedy będzie to korzystne? Chociażby wtedy, gdy planujecie zaciągnięcie kredytu hipotecznego w konkretnym banku. Wspólny rachunek ułatwia również gospodarowanie budżetem domowym.

Na koniec pamiętaj, że o wszelkich zmianach w Twoich danych osobowych musisz poinformować różne firmy i instytucje, np. operatora telefonii komórkowej, spółdzielnię mieszkaniową, bank, przychodnię czy wreszcie pracodawcę. Najlepiej zrób sobie listę takich zainteresowanych i dopilnuj formalności tak szybko, jak to tylko możliwe. Będziesz miała to z głowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.